Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Lidia D. Czarkowska

Sekrety Mistrzów Życia – Lidia D. Czarkowska

Która praktyka rozwojowa to najprostsza ścieżka powrotu do domu? Książki jakich autorów należy czytać, by rozwijać świadomość na poziomie indywidualnym, społecznym, a nawet globalnym? W kim szukać inspiracji do pokonywania własnych ograniczeń? Na te i inne pytania odpowiada w cyklu Sekrety Mistrzów Życia Lidia D. Czarkowska – psycholog, socjolog, coach i trener.


Dr Lidia D. Czarkowska – dyrektor Centrum Coachingu, kierownik studiów podyplomowych: coaching menedżerski oraz coaching profesjonalny i adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, redaktor naukowy rocznika „Coaching Review". Posiada szeroką, popartą długoletnią praktyką wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, zarządzania, komunikacji organizacyjnej, motywacji, budowania zespołów, rozwiązywania konfliktów oraz rozwoju potencjału człowieka. Prowadzi warsztaty, sesje coachingowe oraz indywidualne programy rozwojowe dla wyższej kadry menedżerskiej, pracuje też metodami coachingowymi z całymi zespołami. Z wykształcenia psycholog, socjolog i pedagog, z zamiłowania taterniczka, trener i coach. Autorka książek: „Antropologia ekonomiczna. Elementy teorii" i „Nowy profesjonalizm. Kultura profesjonalna informatyków – antropologia organizacji". Pod jej redakcją ukazały się też takie pozycje, jak: „Coaching as a Method of Developing Human Potential", „Coaching. Katalizator rozwoju organizacji", „Coaching jako wskaźnik zmian paradygmatów w zarządzaniu", „Leadership coaching jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata".

Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?

Budzę się między 5.30 a 6.00, aby mieć chwilę na spokojny początek dnia, zanim wstaną dzieci. Po otwarciu oczu, jeszcze w łóżku, wykonuję jeden głęboki, świadomy oddech – wdycham spokój i radość, wydycham wdzięczność za życie w nowym dniu :-). Później schodzę na dół i ładuję baterie: przez 20-30 minut ćwiczę na macie; najczęściej jest to 5 tybetańskich rytuałów lub Surya Namaskara, dodatkowo skłony boczne, świeca, pług i krążenie oczu. Potem piję wodę z cytryną, biorę szybki prysznic, robię makijaż (bo lubię ;-)) i o 7.00 budzę dzieciaki. Przygotowuję im rozmaite śniadanka, a sobie albo owocowo-warzywny greens, albo płatki (owsiane, jaglane, gryczane lub orkiszowe) z jogurtem i jeszcze moją ulubioną, zieloną, jaśminową herbatę. Odwożę dzieci do szkoły i zaczynam codzienną aktywność: coachingi, warsztaty, pisanie…

​Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

​Kocham książki – są dla mnie jak drodzy sercu nauczyciele..., więc nie potrafię ograniczyć się do podania tylko trzech. Droga życiowa wiodła mnie przez psychologię, socjologię i antropologię kulturową; zachwyca mnie wszystko, co łączy się z rozwojem świadomości indywidualnej, społeczno-kulturowej i globalnej. Ostatnio kupiłam w prezencie swoim coachingowym klientom książkę M. Scotta Pecka „Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego", bardzo inspiruje mnie „Grzmot Ciszy" Joela S. Goldsmitha, pochylam się przed spisaną przez Carol Schaefer w książce „Starszyna kobiet radzi światu" mądrością Rady Trzynastu Babć. Do niektórych pozycji ciągle powracam i lubię trzymać je w szafce przy łóżku; są tam dzieła Kena Wilbera, Arnolda Mindella, Joela S. Goldsmitha, A.H. Almaasa, Davida R. Hawkinsa i poezje Rumiego…

​Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?

​Pracuję w bardzo różnych środowiskach i zachwyca mnie to, jak rozmaicie ludzie definiują sukces oraz jak definicja ta zmienia się wraz z zebranymi przez nich doświadczeniami. Obecnie sukces jest dla mnie życiem z otwartym, pełnym, czystym i odważnym sercem oraz spokojnym umysłem, który nie zniekształca tego, co jest i co chce się przejawić. Pięknym przykładem jest dla mnie Nick Vujicic, który pokazuje, jak bardzo iluzoryczne są wszystkie materialne czy fizyczne ograniczenia. Moim wzorem jest także Dalajlama, który – pomimo że był świadkiem traum, jakie przechodził jego naród – nieustannie hojnie oferuje współczucie, pokój i bezwarunkową miłość.

​Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?

Świadomy oddech, bo jest najprostszą ścieżką powrotu do domu – dzięki niemu zawsze można wracać do tu i teraz, do pełnego spokoju i wdzięczności, do połączenia ze wszystkim, co JEST.

​Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?

„Zaufaj, otwórz serce, oczyść umysł i poddaj wolę, a nieskończona miłość, mądrość i moc popłyną przez Ciebie na świat" lub krócej: „Po prostu bądź".Jeśli chcesz otrzymać więcej inspiracji od światowej klasy ekspertów w dziedzinie rozwoju osobistego, zapraszamy na pierwszy w Polsce internetowy festiwal rozwoju osobistego Dotyk Kolibra.

Prezent: Siłą zen, ruchu i coachingu w przedświąteczny stres

Gotowanie, rodzinne niesnaski, wybieranie prezentów – niektórzy uważają święta za jeden z najbardziej stresujących momentów w roku. Jest na to jednak sposób. Samemu się zainspirować, by potem móc potem inspirować innych. Skorzystaj z trzech wysokokaratowych webinarów i wejdź z energią w Nowy Rok. ​ Tak, chcę otrzymać bezpłatny dostęp do nagrań webinarów Naukowe badania pokazują, że o tym, jak reagujemy na sytuacje stresujące decyduje stan, w jakim nas zastają. Słowem: kiedy jesteś uskrzydlony i zainspirowany, dużo trudniej wytrącić Cię z równowagi. Dlatego właśnie, jako prezent pod choinkę, przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowy, starannie dobrany zestaw webinarów z festiwalowej ścieżki Moc. Twórca Zen Coachingu, jeden z najbardziej doświadczonych nauczycieli pięciu rytmów na świecie i dyrektor Centrum Coachingu ALK podzielą się w nim metodami, dzięki którym zachowasz wewnętrzną równowagę nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.W przygotowanym przez nas pakiecie znajdują się następujące webinary:Kåre Landfald: Coaching w duchu zen – odkryj wewnętrzne bogactwo, moc, miłość i radość tu i terazAdam Barley: 5Rytmów - wyzwalająca ścieżka do ucieleśnionej duchowości i seksualnościLidia D. Czarkowska: Mądrość emocjonalna – jak korzystać z mocy swoich emocjiDlaczego wartoodkryjesz, jak poprzez relaks i świadomą obecność w tu i teraz dotrzeć do własnego bogactwa i mocy oraz zbudować na tej bazie satysfakcjonujące relacje, zarówno z samym sobą, jak i z innymi ludźmidowiesz się, jak poprzez świadomy taniec i ruch przebudzić swoją seksualność i duchowość oraz odkryjesz znaczenie tego połączenia, dzięki któremu będziesz mógł żyć pełniejposłuchasz o mądrości serca i o konstruktywnym korzystaniu z własnych emocji, o samoświadomości i samoregulacji, o uczeniu się z doświadczeń oraz budowaniu dobrych kontaktów Tak, chcę otrzymać bezpłatny dostęp do nagrań webinarów
http://www.strefarozwoju.pl/blogi/wpis/prezent-sila-zen-swobodnego-ruchu
Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback