Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Krzysztof Trznadel

Sekrety Mistrzów Życia – Krzysztof Trznadel

Jakim słowem można określić odnalezienie spokoju w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości? Dlaczego obdarowywanie innych książkami może być ryzykowne? I w jaki sposób teatr przyczynia się do rozwoju osobistego? O swoich drogach samorealizacji i zwiększaniu świadomości opowiada w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia" aktor, reżyser i trener pracy głosem Krzysztof Trznadel.


Krzysztof Trznadelaktor, reżyser, dyplomowany trener pracy głosem oraz wystąpień publicznych, pedagog. Aktorstwo, emisja głosu, wystąpienia publiczne i sztuka lektorska to główne zagadnienia szkoleń, które prowadzi od 1997 r. Doświadczenie zdobywał głównie podczas uczestnictwa w międzynarodowych projektach teatralnych, m.in. ze współpracownikami Jerzego Grotowskiego: Jamesem Slowiakiem i Jairo Cuestą (Akro University, USA), oraz spotkań warsztatowych z Reną Mirecką, Zygmuntem Molikiem oraz Maud Robart – aktorami bezpośrednio związanymi z osobą Jerzego Grotowskiego. Szkolił prezenterów telewizyjnych (TVP, Super Stacja, TVN, Polsat), lektorów radiowych (TOK FM, Złote Przeboje, Radio ROXY, Polskie Radio), logopedów, trenerów, sędziów, prawników, kadrę kierowniczą, pracowników telefonicznej obsługi klienta, rzeczników prasowych. Autor artykułów naukowych o relacjach między teatrem a rozwojem osobistym człowieka.
Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?


Zazwyczaj jest to naciąganie z elementami jogi. Przez lata wypracowałem sekwencję ruchów i pozycji, które przygotowują mnie do dnia. Jest to coś w rodzaju budzenia ciała do aktywności. No i kawa, a jeśli nie mam ochoty na kawę – herbata. Kiedy piję kawę, włączam muzykę, najlepiej z płyt winylowych lub tzw. odgłosy natury. Przy kawie i muzyce planuję mniej więcej, co mam danego dnia do zrobienia. Czasem trwa to ułamek sekundy, czasem dłuższą chwilę. Jeśli muszę coś zanotować czy rozpisać, robię to na papierze piórem wiecznym lub ołówkiem.
Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?


Staram się nie dawać tzw. mądrych książek w prezencie. Wydaje mi się to delikatną sugestią, że obdarowywany powinien coś ze sobą zrobić, bo nie do końca nam pasuje. Natomiast jeśli pytanie brzmi: „jakie książki rekomendujesz?", sprawa ma się zupełnie inaczej.


  • „Dzienniki" Witolda Gombrowicza to książka magiczna. Gdzie otworzysz, tam możesz zacząć czytać :) Pociąga mnie ogromna wrażliwość autora na uwarunkowania funkcjonowania człowieka w zależności od środowiska, w którym się znajduje. Aktualne jest to zwłaszcza dzisiaj, kiedy lubimy myśleć, że jesteśmy indywidualistami. Tymczasem bardzo często nie radzimy sobie z czymś, co nazywamy owczym pędem. „Dzienniki" Gombrowicza to obnażenie tej nieporadności. Ta niewygodna prawda okraszona jest ogromną ilością autoironii, która dziś jest niezwykle cenna. Świadczy bowiem o dystansie do samego siebie i otaczającego nas świata. Doskonała odtrutka na zbyt poważne traktowanie życia.

  • „Przebudzenie" Anthony'ego de Mella to książka, która przyczyniła się do ważnego zwrotu w moim życiu. Choć dziś bardziej polecałbym książki Jiddu Krishnamurtiego, to właśnie Anthony de Mello był pierwszym autorem, który sprowokował mnie do stawiania sobie pytań, na które nie do końca możemy odpowiedzieć na płaszczyźnie czysto intelektualnej. Aby sprostać tej lekturze, musimy sięgnąć do zasobów o których dziś zapomnieliśmy. Do intuicji, do instynktu, do istoty człowieczeństwa.

  • „Przemyślny szlachcic don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa to książka, która pokazuje, w jakie labirynty absurdu potrafią zagnać nas nasz racjonalizm, logika i przezorność. Jest to jeden z aspektów naszego funkcjonowania i jeśli pozwolimy mu dominować, popadniemy w tarapaty. Fascynujące jest to, że książkę tę napisano w XVII w. Jej aktualność świadczyć może między innymi o tym, że ludzie, mimo upływu czasu, nie zmieniają się za bardzo.Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?


Spełnienie. To znaczy przeżycie doświadczeń, które dają nam pokój, osadzenie. Dochodzimy tu do pewnego paradoksu. Osadzenie to dla mnie stan płynny. Rzeczywistość ciągle się zmienia. Myślę, że znalezienie pokoju w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości jest naprawdę sukcesem. Uosobieniem sukcesu jest dla mnie człowiek, który łączy w sobie dwie cechy – płynność i stałość. Płynność, gdyż jest w stanie dostosowywać się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Stałość, ponieważ nawet gdy rzuca się w wir życia, ma coś, co nazywamy wewnętrznym spokojem.Jeśli mógłbyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrał i dlaczego?


Teatr, a konkretnie sposób pracy teatralnej, którą rozwijał Jerzy Grotowski. Jest to niesłychanie fascynująca praca. Dlaczego? Ponieważ dzięki pracy nad rolą, nad spektaklem, poznajemy siebie i swoje relacje ze światem. Jest bardzo wymagająca, ale jednocześnie ogromnie interesująca. Pozwala bowiem spotkać się z samym sobą. To ładnie brzmi, ale w praktyce jest to szereg spotkań z rejonami samego siebie, których się unika, nie chce znać. Spotkanie z naszymi demonami sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi tego, jak funkcjonuje świat.
Jeśli miałbyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisał?


Chyba nic. Słowa są zawodne, czy raczej zwodnicze. Wolałbym umieścić na nim jakiś obraz, fotografię. Nie „Mona Lisę", ale raczej coś nieznanego, ale ujmującego. Coś, co przykuwałoby uwagę, przy czym ludzie zatrzymywaliby się na chwilę i nie wiedzieli, co powiedzieć. Niedawno widziałem obraz, na którym była mała dziewczynka w wieku około 4-5 lat. Stała w kącie odwrócona tyłem, ale głowę miała ustawioną tak, że w puklach włosów można było zobaczyć zarys jej naburmuszonej twarzy. Spoglądała na psa, który stał za nią. Patrzył na nią, jakby czekał, aż przestanie się dąsać.Krzysztofa możesz spotkać osobiście podczas jego warsztatów z emisji głosu, wystąpień publicznych i wizerunku.

Prelegent
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback