Skuteczność osobista
Sekrety Mistrzów Życia – Jolanta Toporowicz

Sekrety Mistrzów Życia – Jolanta Toporowicz

Czyje książki pokazują, jak żyć w zrozumieniu i ciekawości tego, co odmienne, bez potrzeby ciągłego oceniania? Co charakteryzuje człowieka prawdziwie spełnionego? I na czym polega subtelny, niedostrzegalny na co dzień wymiar wspólnoty łączącej wszystkich ludzi? Swoimi sposobami na osiągnięcie głębokiej harmonii w tu i teraz dzieli się w cyklu „Sekrety Mistrzów Życia" psychoterapeutka Jolanta Toporowicz.


mgr Jolanta Toporowicz – certyfikowany psychoterapeuta EAP, założycielka Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia. Psychoterapią zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła podyplomowe szkolenia z zakresu psychoterapii (gestalt, psychodynamicznej i poznawczej, pozytywnej, systemowej grupowej), terapii par, hipnozy terapeutycznej oraz coachingu. Współzałożycielka i współtwórczyni fundacji Willigisa Jägera Mądrość Wschodu i Zachodu w Polsce. Autorka mapy poziomów świadomości, która jest praktycznym narzędziem ułatwiającym „obchodzenie się" z rzeczywistością i organizowanie w codzienności. Twórczyni rocznego kursu rozwoju osobistego „Być sobą".Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia?


Dzień zaczynam zwykle od kawy, lubię ten cichy, aromatyczny kwadrans, w którym nic jeszcze nie muszę. Po porannej kawie siadam do medytacji. Poświęcam na nią co rano 30 minut. Medytuję zgodnie z przekazem zen Pusta Chmura. Koncentruję uwagę na oddechu, jestem uważna w tu i teraz. Na wszystko, czego doświadczam. Kiedy moja uwaga rozprasza się, po prostu wracam nią do oddechu. Dzięki takiej praktyce zyskuję jasność myślenia i postrzegania rzeczywistości na cały dzień. Skutek można porównać do oddychania górskim powietrzem – wyrazistym, rześkim, przejrzystym.
Jaką książkę, może kilka, najczęściej dajesz w prezencie lub rekomendujesz i dlaczego?


Staram się rekomendować książki w zależności od osoby i momentu, w jakim się znajduje. Są oczywiście lektury, które robią na mnie tak duże wrażenie, że mam potrzebę dzielenia się nimi ze wszystkimi i wtedy polecam je, nie bacząc na rozmówcę, co oczywiście nie jest specjalnie pożyteczne. Są to książki różnych gatunków:  • Fascynują mnie wszystkie książki Davida Hawkinsa, gdyż dają mi ukojenie. Bardzo trafnie i czytelnie nazywają istotę wszystkiego, co jest. W prosty i przejrzysty sposób pomagają zobaczyć naturę rzeczywistości.


  • Bardzo lubię książki Ryszarda Kapuścińskiego. Po pierwsze w bardzo interesujący sposób pokazują inne kultury. Po drugie, co może istotniejsze, pozwalają mi się spotkać z czymś, o czym nie mam pojęcia i czego nie znam. Uczą pokory, pokazują świat poza własnym „podwórkiem", inspirują innością. Pozwalają zobaczyć, jak nieoczywista jest rzeczywistość. Uczyć się przyjmowania i akceptowania inności. Bycia świadkiem, który doświadcza, a nie ocenia.Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego?


Dla mnie sukces to przede wszystkim poczucie spełnienia. To stan zadowolenia z życia i poczucie wewnętrznego dostatku. Poznałam osobiście wielu zamożnych ludzi, którzy zrobili ogromne kariery, a nie doświadczyli tego rodzaju sukcesu, i tylko jedną, której udało się osiągnąć i jedno, i drugie. Chodzi o subtelne połączenie wewnętrznej autentyczności z zewnętrzną odwagą i pokorą wobec siebie i życia. Człowiek sukcesu to dla mnie ktoś, kto potrafi żyć z zaangażowaniem i cieszyć się tym, co ma. Nie boi się życia i ma wobec niego głęboki respekt. Ktoś, kto potrafi cieszyć się, płakać, gniewać i uznawać swoją bezradność. Realizować, wprowadzać w czyn to, czego pragnie, nie boi się popełniać błędów i dba nie tylko o własny dobrostan. Człowiek spójny wewnętrznie i zewnętrznie. Nie przytaczam tu nazwiska żadnej z gwiazd estrady czy świata biznesu, bo nie znając tych ludzi osobiście, nie potrafię ocenić, na ile są spełnieni.
Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego?


Wybrałabym podróżowanie, bo daje okazję do bycia w różnych, nieznanych okolicznościach i poczucia atmosfery miejsc, kultur i ludzi, o których nic nie wiemy. A to z kolei wyśmienite warunki do zaspokojenia ciekawości świata i ćwiczenia obecności, pokory, refleksji i poczucia humoru, przede wszystkim na własny temat.
Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?


Zainspirowana filmem A.Y. Bertranda „Human", pokazałabym twarze ludzi różnych kultur. Chciałabym podzielić się wrażeniem wspólnoty w różnorodności, pewnego subtelnego połączenia, którego na co dzień, zatopieni we własnych sprawach, nie odczuwamy. Nie pamiętamy, że zewnętrznie różni, na głębokim, wewnętrznym poziomie wszyscy jesteśmy tym samym…Jolantą Toporowicz  i Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA zapraszają na intensywny, pogłębiony trening dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym oraz zajmującym się zawodowo pomaganiem
 

Psychoterapeuta
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback