Skuteczność osobista
Rusz ciało, żeby się chciało

Rusz ciało, żeby się chciało

Beta Lisboa za nic nie oddałaby codziennego masażu stóp piłką tenisową, a każdego dnia poświęca przynajmniej godzinę na ćwiczenia. Kåre Landfald dzień zaczyna od jogi, Grzegorz Turniak – od pięciu rytuałów tybetańskich, a Arjuna Ardah regularnie otwiera ciało za pomocą techniki qi gong. Czy oni wszyscy mogą się mylić?
Ćwiczę, bo chudnę


Bardzo częstą motywacją do tego, żeby zabrać się do ćwiczeń, jest chęć pozbycia się zbędnych kilogramów. Dzięki redukcji tkanki tłuszczowej odciążamy większość narządów wewnętrznych, w tym serce i wątrobę. Zatem nasze ciało, choć krótkoterminowo się męczy, w perspektywie długofalowej odpoczywa, zużywa mniej energii. Ponadto stawy (głównie skokowe, kolanowe) nie są obciążone dźwiganiem kilku dodatkowych kilogramów. Wysportowane ciało młodnieje (lub przynajmniej nie starzeje się tak szybko), gdyż tłuszcz, którego od 35. roku życia przybywa nam po 1 procencie rocznie, przerabiamy na mięśnie. Efektem ubocznym młodego wyglądu będą: zdrowsze serce, większa wytrzymałość, bardziej elastyczne stawy i mocniejsze kości.

Ruch to zdrowie!


Ćwiczenia to również jeden z ważnych stymulatorów odporności. Niektóre cytokiny, czyli przeciwzapalne białka odbudowujące tkankę mięśniową – sprzyjające podnoszeniu poziomu ochrony immunologicznej miokiny – powstają tylko podczas wysiłku fizycznego. Dzięki treningom ominą nas częste wizyty u lekarza.
Ciało w służbie umysłu


Aktywność fizyczna rzeźbi nie tylko ciało, lecz także umysł. Ćwiczenia aerobowe dotleniają mózg (wyższe tętno to szybszy przepływ krwi i transport tlenu do mózgu) i usprawniają jego działanie. Udowodniono, że już 20-minutowy niezbyt forsowny trening ułatwia przetwarzanie informacji oraz ich zapamiętywanie. Jakby tego było mało, ćwiczenia fizyczne stymulują plastyczność mózgu i prowadzą do tworzenia nowych połączeń między komórkami nerwowymi w korze mózgowej. Po 20 minutach uprawiania sportu w ciele pojawia się również wiele substancji chemicznych (to między innymi różne rodzaje endorfin), które wywołują euforię i... maskują ból. To dlatego, kiedy minie już 20 magicznych minut, można ćwiczyć i ćwiczyć.

Ćwiczenia to szczepionka antystresowa


Oprócz tego sport uodparnia na stres! Wystawienie się na jego działanie, np. podczas podnoszenia ciężarów czy przebiegnięcia kilkunastu kilometrów, powoduje, że ciało zapamiętuje reakcje: podwyższone tętno, wyższy poziom adrenaliny, przyspieszony oddech. Dzięki temu organizm nie podnosi alarmu w sytuacji stresowej. Świadoma praca z ciałem pozwala także na uwalnianie fizycznych napięć, które są wynikiem stresu. Najczęściej ulokowane są one w karku, okolicy barków i szyi, szczękach, oczach (sic!) czy… pośladkach. Czasami napięcia mięśni są tak silne, że dochodzi do złamań. Regularne rozciąganie i uelastycznianie obszarów, w których się kumulują, działa jak automasaż i pozwala zdystansować się wobec problemów.
Smutki niech idą precz!


Ruch jest też oczywiście naturalnym antydepresantem. Najnowsze badania ze Sztokholmu dowodzą, że przeciwdepresyjne właściwości ćwiczeń są związane z namnażaniem komórek mózgowych w hipokampie, czyli odpowiadającym za uczenie się obszarze mózgu. Usprawnieniu funkcji poznawczych szczególnie sprzyjają takie formy ruchu, które wykorzystują koordynację, rytm i strategię (czyli np. taniec).

Na zakończenie garść ciekawostek. Czy wiesz, że...


  • Jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku osobom z chorobami serca zalecano leżenie. Dziś namawia się je do umiarkowanego ruchu.


  • Według najnowszego badania opublikowanego w „Journal of Physical Activity and Health"zaledwie 20 minut jogi wystarczy, aby wzmocnić funkcje poznawcze.


  • Podczas uprawiania sportu wyzwala się iryzyna – hormon, który zamienia białą tkankę tłuszczową na… brązową i wspomaga odchudzanie. 


  • Osoby uprawiające sporty wysiłkowe mają zazwyczaj dłuższe telometry (zakończenia chromosomów), co chroni komórki przed starzeniem.


***

   

Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback