Skuteczność osobista
Pokonaj syndrom aktywnego lenia

Pokonaj syndrom aktywnego lenia

Wydaje Ci się, że prowadzisz zdrowy tryb życia, bo regularnie biegasz, chodzisz na siłownie lub uprawiasz jogę? Najnowsze badania pokazują, że jeśli poza treningami większość dnia spędzasz przy biurku, nawet takie codzienne ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające.


Osiem godzin przed monitorem komputera, samochodem na siłownię, godzina opłaconego potem wysiłku, znów za kółko i myk na wygodną kanapę w domowym zaciszu. To rzecz jasna dużo lepsze niż zupełny brak ruchu, nadal jednak, jak podkreślają naukowcy, dalekie od ideału. Ograniczenie ruchu do regularnych ćwiczeń, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chroni bowiem przed skutkami jednego z najbardziej niedocenianych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów: rezultatami długiego przebywania w pozycji siedzącej.


Z przeprowadzonych w 2014 roku badań wynika, że każde dwie godziny siedzenia niwelują korzyści 20-minutowego celowego wysiłku. Kiedy siadamy, niemal natychmiast gaśnie elektryczna aktywność mięśni nóg, spalanie kalorii zmniejsza się do jednej na minutę, a stężenie pomagających rozbijać tłuszcze enzymów spada aż o 90%. Ponadto długie siedzenie obniża produktywność i zmniejsza poziom energii. Pozycja siedząca jest do tegostopnia nienaturalna dla człowieka, że nawet codzienne ćwiczenia nie są w stanie zapobiec jej złym skutkom. Jedynym sposobem przezwyciężającym tzw. syndrom aktywnego lenia jest poszerzenie przestrzeni codziennego ruchu. A oto kilka przykładowych pomysłów do przetestowania:

  • Przerwy. Wstań na chwilę od biurka. Wystarczy raz czy dwa w ciągu godziny. Dzięki krótkiemu spacerowi możesz, według badań, zwiększyć poziom energii nawet o 150%.
  • Spotkania na stojąco. Spróbuj namówić pracowników z biura, by krótkie zebrania odbywać na stojąco. Japończycy od lat z sukcesem stosują tę formę spotkań. Również dlatego, że takie zebrania trwają zazwyczaj znacznie krócej, niż tradycyjne posiedzenia.
  • Wysokie standardy. Ostatnimi czasy w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością cieszą się stanowiska pracy wykonywanej na stojąco. Jednak, nawet pozostając przy biurku, na pewno znajdziesz takie zadania, które mógłbyś wykonywać stojąc.
  • Mierzenie kroków. Cennym sojusznikiem w walce z zasiedzeniem mogą być urządzenia typu activity trackers, takie jak Fitbit czy Jawbone Up. Dzięki tym gadżetom, które rozpoznają okresy bezruchu i pozwalają m.in. na ustawienie zindywidualizowanego alarmu, po upływie określonego czasu jesteśmy informowani o potrzebie zmiany pozycji.


Chcesz dobrego zdrowia, samopoczucia i cery? Rusz cztery litery!

Zbytnie siedzenie na miejscu może nagromadzić w człowieku zabójcze złogi emocjonalne kiśnięcia, stęchlizny, zmurszenia, pleśnie. To znak, że trzeba pomyśleć o drodze, wyruszyć w podróż, poczuć wiatr, odetchnąć świeżym powietrzem – tę intuicyjną obserwację Ryszarda Kapuścińskiego w coraz większym stopniu potwierdzają w ostatnich latach także naukowcy. Ich rada dla nas wszystkich: Jeśli pragniesz dobrego zdrowia, samopoczucia i cery - zrób pierwszy krok, rusz cztery litery.


Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback