Skuteczność osobista
Odkryj talent dziecka bez presji. 7 złotych zasad od terapeutów

Odkryj talent dziecka bez presji. 7 złotych zasad od terapeutów

Chcesz, żeby Twoje dziecko miało wystarczająco dużo bodźców do rozwoju, ale nie chcesz go obciążać? Obawiasz się, że Twoje dziecko jest niedostymulowane? A może, przeciwnie, ulegasz społecznej presji niekończących się zajęć pozaszkolnych swoich pociech? Poznaj siedem zasad odkrywania talentów bez wywierania presji. Radzą: specjalista komunikacji bez przemocy i właścicielka przedszkola Marta Kułaga, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Anna Czechowska, twórczyni tej metody Jane Nielsen i autorki książki Duński przepis na szczęście Jessica Alexander i Iben Sandahl.

Uważność


Bądź uważny na swoje dziecko - jego umiejętności, pytania, wkrętki. Jeśli obserwujesz swoje dziecko bacznie, wiesz co na dany moment będzie najlepsze, jaką aktywność zaproponować teraz, z jakiej zrezygnować, a z propozycją jakiej poczekać aż np. dorośnie. 


"Przyglądaj się temu, co się pojawia i podążaj za tym" - podsuwa specjalistka komunikacji bez przemocy Marta Kułaga. Czyli uważność bez napinki:)
Akceptacja i zdrowy rozsądekAkceptuj swoje dziecko takie, jakie jest. Jeśli nie czuje się dobrze na boisku lub nie wymiata w robotyce, odpuść sobie bez żalu i szukajcie (razem z dzieckiem) dalej. Jeśli dziecko oporuje - posłuchaj tego oporu, a nie swoich ambicji.


"Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, jest pomóc mu odkryć, że jest zdolne i że sobie poradzi i uwierzyć, że tak właśnie jest" - przekonuje terapeutka i autorka metody Pozytywnej Dyscypliny dr Jane Nielsen.

Błogosławiona nudaTylko czym jest nuda w dzisiejszym świecie? To przede wszystkim odseparowanie od bodźców - m.in. od … elektroniki. Psychologowie podkreślają, że warto od nich robić sobie przerwy na co dzień, a na wakacje jeździć tam, gdzie zwycięża kontakt z naturą: spacery po lesie czy obserwowanie ptaków. "Dzięki (tak rozumianej) nudzie rozwija się kreatywność" - mówi M. Kułaga. "Nadmiar nudy nie może zaszkodzić, umysł nie lubi pozostawać w bezruchu" - dodaje certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Anna Czechowska.

Beztroska zabawaJeśli decydujesz się na zaplanowane zajęcia pozalekcyjne dla swojego dziecka, znajdź proporcje pomiędzy nimi i zwykłą zabawę z rówieśnikami. To pozwala lepiej funkcjonować w społeczeństwie, a także w przyszłości - w pracy.
"Kiedy (dzieci) bawią się w grupie z trudnymi dziećmi, a wy chcecie je ochronić, pamiętajcie, że chcąc podtrzymać zabawę, uczą się samokontroli i wyrabiają w sobie zdolności negocjacyjne w zetknięciu z różnego rodzaju osobowościami" - piszą amerykańska dziennikarka Jessica Alexander i coach i terapeutka Iben Sandahl we wspólnej książce Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.

GraniceStawiaj jasno granice - np. swoich możliwości finansowych czy różnorodności/zmienności zajęć. Nie oznacza to, że dziecko nie ma przestrzeni na eksperymentowanie. Ale jeśli się na coś nim umawiasz, np, że wydajesz pieniądze na półroczny kurs jazdy konnej, to trzymaj się tego. Jasne reguły i zasady dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, zarówno fizycznego jak i psychicznego i przewidywalności - zapewnia Czechowska.
Dbałość o siebie!Jeśli czujesz zmęczenie, rozdrażnienie, senność - między innymi ze względu na przeładowany grafik zajęć pozaszkolnych swojej pociechy i/lub chęć rozwijania jej umiejętności na własną rękę - zatrzymaj się na chwilę. Washington Post opublikował dwa lata temu pierwsze długoterminowe badania, które pokazują, że Twój stres wynikający z "niedoczasu" przekłada się na dziecko. "To nie ilość czasu spędzana z dzieckiem się liczy, ale jego jakość" - podkreśla jedna z autorek badania, socjolożka Melissa Milkie.Przykład płynie z góry


Chcesz, aby dziecko w końcu czymś się zainteresowało? Nie spędzaj wieczorów przed telewizorem:) 

***
Jak sobie radzisz z agresją swojego dziecka? Czy pozwalasz mu doświadczać złości, zniecierpliwienia, rozżalenia? A może chronisz swoje dziecko przed przykrymi emocjami? Jak sobie radzić z takimi wyzwaniami, by pomóc swoim dzieciom stać się dorosłymi, którzy odnoszą życiowe sukcesy, nie przypłacając tego własnym zdrowiem i szczęściem?


Zapisz się teraz na multimedialny kurs "Od złości do wewnętrznej mocy - jak wychować szczęśliwe dzieci"
Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback