Skuteczność osobista
Oddycham, więc jestem – poznaj 3 proste zasady optymalnego oddychania

Oddycham, więc jestem – poznaj 3 proste zasady optymalnego oddychania

Sposób oddychania ma ogromny wpływ na nasz poziom energii, wytrzymałość oraz długowieczność. W jaki sposób nawyki oddechowe wpływają na nasze samopoczucie? Czym jest mailowy bezdech? I co możemy robić na co dzień, by poprzez oddech zwiększyć swój poziom energii?


Oddech jest pierwszą i ostatnią rzeczą, którą zrobimy na tym świecie. Dlaczego więc go nie opanować?

Wim Hof

Techniki oddechowe od tysiącleci są nieodłącznym elementem rozwoju duchowego. Wolniejsze, głębsze oddychanie korzystnie wpływa na długość naszego życia – długowieczne zwierzęta, takie jak żółwie czy słonie biorą zaledwie 4-5 oddechów na minutę, a wielokrotny rekordzista Guinessa Wim Hof, który zasłynął m.in. przebiegnięciem maratonu po pustyni bez wody i jedzenia, uznaje pracę z oddechem za jeden z filarów swoich sukcesów. 


Dlaczego?


Oddech to życie. Podczas oddychania wewnętrznego (komórkowego) w organizmie powstaje chemiczny związek organiczny ATP, który jest głównym nośnikiem energii we wszystkich komórkach organizmów żywych. ATP nie da się magazynować, dlatego też prawidłowe oddychanie jest kluczowe, jeśli chcesz zachować wysoki poziom energii. Jak z tego potencjału czerpać pełnymi garściami? Poniżej trzy wskazówki.

Dlaczego warto?

1. Więcej energii – oddech generuje ATP, które jest nośnikiem energii w komórkach żywych.
2. Głębszy relaks – głębokie oddychanie uruchamia układ przywspółczulny odpowiedzialny za relaks i regenerację.
3. Wyższy poziom testosteronu – u mężczyzn oddychanie w pozycji leżącej wzmaga produkcję melatoniny, natomiast medytacja siedząca stymuluje produkcję testosteronu.
4. Stop „e-mailowemu bezdechowi" – kiedy pracujemy przed ekranem, oddech się spłyca. Możemy temu przeciwdziałać, świadomie pogłębiając oddech podczas pracy przy komputerze.
5. Łatwiejsze rzucanie palenia – według jednej z teorii palacze w równym stopniu co od nikotyny uzależnieni są od glębokiego oddychania. Jeśli zatem rzucasz palenie, warto przyjrzeć się swojemu oddechowi.


Zasada nr 1 – By się rozluźnić, połóż akcent na wydech


Wdech to aktywizacja, wydech to rozluźnienie. To dlatego w technikach relaksacji większy nacisk kładzie się na wydech i jego wydłużanie. W codziennym życiu za dużo bierzemy szybkich i spłyconych wdechów i wydechów, oddając regulację oddechu sytuacji lub otoczeniu. Wystarczy jednak proste ćwiczenie oddechowe, by zrelaksować układ nerwowy i odzyskać koncentrację.

ĆWICZENIE – Oddech mocy

Na wdechu policz do czterech, na wydechu policz do ośmiu. Ćwiczenie to kontynuuj przez minutę, pod warunkiem, że po pierwszych kilku oddechach nadal czujesz się dobrze, nie zaciskasz zębów lub szczęki tylko po to, żeby doliczyć do ośmiu.

Dlaczego to działa?

Oddychanie w tym rytmie zwiększa zmienność rytmu serca (z angielskiego: heart rate variability, HRV). Im mikroróżnice między jednym uderzeniem serca a drugim są większe – tym lepiej. Wysokie HRV chroni przed stresem, lękiem i stanami zapalnymi. W perspektywie krótkoterminowej, zwiększona zmienność rytmu serca przełącza Twoje ciało z trybu walcz lub uciekaj na tryb relaksu.
ĆWICZENIE – Pełny wydech

Jeśli chcesz szybko pogłębić swój oddech, zamiast próbować oddychać głębiej:

1. Wypuść całe powietrze z płuc i wstrzymaj oddech na około 30 sekund (jeśli to dla Ciebie za     dużo ustal swoje indywidualne maksimum).
2. Pozwól swojemu ciału samemu zrobić głęboki wdech.

Zaobserwuj, jak dzięki temu ćwiczeniu Twój oddech w naturalny sposób pogłębia się i reguluje.

Dlaczego to działa?

W tym ćwiczeniu wykorzystujemy tylko niewielką część naszych płuc. By pogłębić oddech potrzebujemy pozbyć się starego dwutlenku węgla, a także uwolnić napięcia z mięśni wokół płuc i powrócić do naturalnego rytmu oddychania.


​Zasada nr 2 – Oddychaj przez nos


​Jeśli chcesz uruchomić układ przywspółczulny, decydujący o rozluźnieniu, oddychaj przez nos. W trakcie takiego oddechu powietrze nie napotyka na przeszkody. Oddech naturalnie wydłuża się, uruchamiając dolne płaty płuc, niewykorzystywane przy płytkim oddychaniu. Oddychając w ten sposób pobudzamy także nerw błędny, który jest połączony z układem przywspółczulnym odpowiedzialnym za relaks. Wdech przez nos oczyszcza również powietrze z drobnych zanieczyszczeń, ogrzewa je, a także chroni nas przed wirusami i bakteriami. Dlatego też w wielu metodach medytacji, jak np. w ośmiotygodniowym treningu redukcji stresu według metody Kabat-Zinna, tak istotną rolę odgrywa oddychanie przez nos.
ĆWICZENIE – wąchanie kwiatów

Usiądź wygodnie, z prostym kręgosłupem (może to być siad płaski lub skrzyżny z podpartymi kolanami), zamknij oczy i zacznij oddychać. Możesz wyobrazić sobie, że wąchasz swoje ulubione kwiaty, a  ich aromat wypełnia Twoje płuca i całe ciało. Obserwuj drogę, którą przebywa powietrze krążące po Twoim ciele, podążaj uwagą za swoim oddechem. Dla ułatwienia możesz też położyć sobie rękę na brzuchu, by być świadomym jego pracy.


Zasada nr 3 – Przyjmuj pozycje mocy


W każdej sytuacji stresowej zmienia się pozycja naszego ciała – z pozycji otwartej – z otwartą klatką, podniesioną głową i otwartymi biodrami, na pozycję zamkniętą/skuloną, która przez przeciwnika może być odbierana jako pozycja poddania się. W takiej pozycji oddech się sam się skraca, fundując nam mniejszą odporność na stres. Jeśli chcesz odwrócić tę sytuację – otwórz klatkę i oddychaj pełną piersią nawet wtedy, gdy ktoś lub coś wyprowadzi Cię z równowagi; przeciągnij się gdy dostaniesz niepokojącego e–maila lub po prostu zmuś się do ziewnięcia.
ĆWICZENIE – pozycja mocy

Przed ważnym wystąpieniem, jak radzi amerykańska psycholożka Amy Cuddy, stań w pozycji mocy (power posture) z otwartą klatką i wzniesionymi do góry rękami przez trzy minuty. To nie tylko sprawi, że wzrośnie Twój poziom testosteronu, ale także pozwoli Ci głębiej oddychać.


Powyższe wskazówki to oczywiście początek drogi do świata oddechu. Dlatego też po zastosowaniu powyższych technik prawdopodobnie nie wbiegniesz od razu na Mount Everest w samych shortach oraz koszulce i nie będziesz w stanie przesiedzieć ponad godzinę w akwarium pełnym lodu, jak Wim Hof. Ale przy odrobinie treningu, kto wie... Wszak, jak głosi chińskie przysłowie, nawet najdłuższa podróż zawsze zaczyna się od pierwszego kroku lub... pierwszego głębszego wdechu.


Więcej o tajnikach oddychania niebawem na stronie Strefy Rozwoju. Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback