Skuteczność osobista
Od inspiracji do działania –  jak skuteczniej wprowadzać pomysły w czyn

Od inspiracji do działania – jak skuteczniej wprowadzać pomysły w czyn

Festiwal Dotyk Kolibra to w sumie 30 webinarów, w bibliotece jest ich o kilkanaście więcej. Jak efektywnie przyswajać inspiracje i wprowadzać je w czyn? Poniżej kilka pomysłów na dobry start.


1. Stawiaj na szybkość wdrażania


Może oczywiste, a jednak warte pamiętania – przede wszystkim testuj i idź za tym, co Cię ciekawi. Czekanie z działaniem, aż znajdziemy idealny pomysł, „tę jedną" metodę lub ścieżkę to oczywiście gotowa recepta na zastój. Zapomnij o perfekcjonizmie i skup się na tzw. szybkości wdrożenia: bezruch pociąga za sobą dalszy bezruch, tymczasem ruch – kolejne ruchy. Podążając za tym, co Cię ciekawi, prędzej czy później w naturalny sposób dotrzesz do kolejnych zagadnień i kamyczków festiwalowej mozaiki. Biblioteka jest do Twojej dyspozycji :)


Jak testować?2. Podejmuj wyzwania


Sprawdzoną formułą testowania nowych zachowań są wyzwania: 7-dniowe, 14-dniowe lub miesięczne. Wprawdzie zbudowanie nawyku, zależnie od badań, zajmuje 21-28 dni, jednak według badań firmy Nike, przeprowadzonych na biegaczach stosujących jej aplikację, już pięć biegów z włączonym programem wystarczy, by znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo regularnych treningów. Wniosek: czasem nawet już 7-10-dniowe wyzwanie może zapoczątkować kaskadę korzystnych zmian. Jakie jest Twoje najbliższe wyzwanie?3. Buduj wzmacniające nawyki


Jak mawiał Arystoteles: „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem". Niektóre testowane metody i podejścia mogą się okazać dla Ciebie tak wspierające, że będziesz chciał/a trwale włączyć je do swojego życia i zamienić w nawyk. W jaki sposób to osiągnąć? Według B.J. Fogga, specjalisty w obszarze zmiany zachowań są na to tylko trzy sposoby.


Opcja A: Doznaj olśnienia

Opcja B: Zmień środowisko (to, co Cię otacza)

Opcja C: Rób miniaturowe kroki (baby steps)


Oczywiście mocno liczymy na to, że podczas webinarów doznasz niejednego olśnienia. Jeśli te przebłyski będziesz potem jednak chciał/a wzmocnić też podejściem nieco bardziej linearnym, więcej informacji na temat metody tiny habits (mini-nawyków) autorstwa B.J. Fogga znajdziesz w tej prezentacji.


4. Sięgnij po wzmacniacze – czyli co robić, jeśli Ci naprawdę zależy?


I jeszcze dwie propozycje, jeśli dane zachowania/nawyki są dla Ciebie szczególnie ważne:

  • Uzależnij się od pozytywnych zachowań, sięgając po narrację, która koduje elementy skutecznej zmiany tak, by Twój mózg wprost nie mógł się jej oprzeć. Przykładem takiej strategii jest oparta na psychologii gier metoda gamefulness.
  • Wykorzystaj moc presji społecznej – załóż się z kimś o to, że Ci się uda. Dlaczego ten prosty zabieg może nawet potroić Twoje szanse na sukces? Tego możesz się dowiedzieć chociażby z taki platform jak stickK.com ​lub beeminder.com.To oczywiście lista niewyczerpująca, ale mamy nadzieję, że pomocna. No i naturalnie, jak do wszystkiego, również do powyższych wskazówek warto zastosować zasadę numer jeden: testować, testować, testować. Życzymy udanego eksperymentowania i daj nam znać, jak Ci poszło! :)


PS. Masz swoje sprawdzone metody, o których nie wspomnieliśmy w artykule? Napisz nam o nich. Chcemy udoskonalać tę bazę inspiracji wspólnie z Tobą i dlatego będziemy uzupełniać ten artykuł w miarę, jak będziemy wpadać na kolejne pomocne strategie! :)Redaktor
1

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback