Skuteczność osobista
O rety! Wakacje! - czyli odpocznij jak Wiking

O rety! Wakacje! - czyli odpocznij jak Wiking

Wybierasz się na urlop i wyobrażasz sobie, że wszystko będzie idealnie: słońce będzie grzało, napełnisz się energią, nasycisz smakołykami, w końcu znajdziesz czas na dokończenie książki, rozmowy z partnerem i delektowanie ciszą? A tu już pierwszego dnia urlopu wszystko zaczyna się rozjeżdżać - dzieci się kłócą, Tobie siada nastrój, deszcz pada z nieba i nie działa wifi... Co wtedy? Trzy rady od ekspertów, na co warto zwrócić uwagę podczas wakacji.
Po pierwsze: Pochwała niedoskonałości


Jak by to było - nic nie musieć na wakacjach? Pozwolić sobie na to, by mieć gorszy humor, pokłócić się z mężem/żoną, zachorować (co zresztą zdarza się dość często: spada poziom adrenaliny i organizm w końcu sobie odpuszcza)? Wbrew pozorom taki luz może być najlepszym prezentem, jaki możesz sobie zafundować podczas urlopu. Bo jeśli nic nie musisz, nie masz też wygórowanych oczekiwań, napięcie się rozpuszcza i pojawia...wolność wyboru, chęć eksperymentowania, pozwalania sobie na coś, co wykracza poza ściśle ustalony plan, mówi Agnieszka Bonar-Sadulska, managerka Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.
​Po drugie: Różnorodność, czyli odpoczynek szyty na miarę

​       

Warto pamiętać, że każdy odpoczywa inaczej.  "Jeśli mieszkasz w mieście", radzi Bonar-Sadulska , "warto postawić na kontakt z naturą i ciszę, ale przede wszystkim - na różnorodność doświadczeń - nie każdemu służy lenistwo, tak jak i nie każdy sprawdza się w sportowym rytmie wakacji". Dlatego kilka pierwszych dni wolnych warto spędzić na wsłuchiwaniu się w siebie, zamiast na gorączkowej realizacji planu. Może wtedy właśnie uda Ci się sprawdzić, co Ciebie bawi, rozluźnia, co Ci sprawia przyjemność teraz?


Idealnie, jeśli uda Ci się zostawić w domu laptopa i komórkę. Poza tym: bez dodatkowych bodźców i rozpraszaczy znacznie łatwiej usłyszeć siebie, swoje potrzeby i tęsknoty, zobaczyć automatyczne, niesłużące nam wzorce zachowań, a dzięki temu doznać naprawdę głębokiego resetu, podkreślają ekspertki w obszarze komunikacji bez przemocy Marta Kułaga i Ewa Daroszewska.

  

        

   

​Po trzecie: Zabierz wakacje do domu


Jedno jest pewne: Urlop to idealny czas, by zdecydować, jak zapewniać sobie wakacje na co dzień. Może będzie to świadome oddychanie czy też inna forma medytacji, może mały codzienny nawyk dbania o swoją energię i spędzania czasu na czymś, co sprawia Ci przyjemność. Jak się za to zabrać? Poniżej kilka pomysłów na początek:
1. Odpoczywaj jak Wiking


"Budowanie momentów zatrzymania sprawia, że możemy wracać do aktywności w adekwatny sposób", podkreśla Michał Godlewski, twórca Instytutu Terapii Oddechem. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę Wikingowie. Dlatego każdy mężczyzna miał prawo przynajmniej raz w życiu wziąć wolne nawet na pół roku, by odbudować siły. A najlepsze jest to, że wiedząc co nieco o oddechu, teraz możesz zafundować sobie taką przerwę Wikinga nie raz w życiu, ale nawet kilka razy dziennie. Jak? Szczegóły w wywiadzie z Michałem.

  

 

      

2. Zaciekaw się sobą


Marta Obrycka, zen coach, zachęca do tego, by nie tylko zaciekawić się tym, co Cię odpręża i sprawdzić, jaka godzina jest dla Ciebie najbardziej optymalna na relaks, ale i zobowiązać się przed samym sobą do wprowadzania w konkretnych godzinach właśnie momentów odpuszczenia i wyciszenia. Dzięki temu wypoczynek będzie Twoim codziennym nawykiem.


       


   3. Cykl mocy


Jeszcze innym sposobem, by odpoczywać efektywniej - tylko dla kobiet - może być uważna obserwacja swojego cyklu miesięcznego. Jak motywacja wewnętrzne wiąże się z okresem, zdradza coach i seksuolożka Sylwia Bogucka. 


Niezależnie od tego, którą metodę na wypoczynek wybierzesz, jedno jest pewne, jak to zwykli mawiać Chińczycy: każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Jaki będzie Twój? :)
Redaktor
1

Usługi

Warsztaty dla kobiet
Pełna Mocy
Sylwia Bogucka
29 października 2017
120 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback