Skuteczność osobista
Nowe oblicza głosu – od blokad do wokalnej kreatywności

Nowe oblicza głosu – od blokad do wokalnej kreatywności

Próbowałeś wykonywać tradycyjne ćwiczenia dykcyjne lub chodziłeś na szkolenia z autoprezentacji, ale nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów? Jeśli tak, to może warto wypróbować inne podejście. Jak mawiał Albert Einstein, „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów". Poniższe ćwiczenie pozwoli Ci doświadczyć nowych obliczy Twojego głosu i poszerzyć przez zabawę Twój wokalny potencjał, przekształcić myślenie krytyczne o swoim głosie w myślenie kreatywne. Poczuj zew przygody i daj się poprowadzić tej ścieżce w nieznane.To praktyka dla Ciebie, jeśli:
- tłumisz głos
- czujesz charakterystyczne blokady przy mówieniu i śpiewaniu i chcesz się nimi zająć
- chcesz złapać dystans do siebie i zrobić coś nowego, nieprzewidywalnego

Korzyści: swoboda i większa sympatia dla swojego głosu

Czas:
20–30 minut

Minimalna zalecana dawka:
jeden raz na jedno „miejsce mocy"

Potrzebne rekwizyty:
miejsce tylko dla Ciebie i Twojego głosu

Nowe oblicza głosu

 1. Rozgrzej głos, wypowiadając kolejno: M, I, E, A, O, U, Y. Pobaw się wysokością dźwięku i jego natężeniem. Poświęć na to trzy minuty.
 2. Jak się czujesz w trakcie? Zwróć uwagę na te miejsca (w ciele), gdzie czujesz blokadę głosu. Możesz ją rozpoznać po napięciu lub wrażeniu, że głos nie wibruje w jakiejś partii ciała. Pamiętaj, że lokalizujesz te miejsca po to, by potem wydobyć z nich potencjał nowej jakości Twojego głosu, którego jeszcze nie znasz! :)
  • Od teraz wszystkie te miejsca blokad będziemy nazywać „miejscami mocy"! Dlaczego? Każde z tych miejsc pochłania trochę wibracji Twojego głosu. Wyobraź sobie, ile musi być tam zgromadzonej energii! Skorzystaj z okazji i zajrzyj tam, gdzie wzrok nie sięga.
 3. Wybierz „miejsce mocy", które w danym tym momencie najbardziej Cię interesuje. Wkraczasz teraz na nieznany teren, więc zapraszam Cię do do tego, by zrobić to z ciekawością! Ekscytujące, prawda? :)
 4. Skup się na wybranym „miejscu mocy". Stopniowo rozwibruj każdy wydech tak, by powstawał dźwięk. Nie musisz niczego rozluźniać. Ważne, by wzmocnić jakość, którą czujesz. Może to przypominać przedrzeźnianie samego siebie:
  • Jeśli czujesz gdzieś napięcie, wzmocnij przez chwilę to odczucie i napnij to miejsce trochę bardziej, obserwując, jak zmienia się dźwięk.
  • Jeśli czujesz spadek energii, to niech to znajdzie odzwierciedlenie w Twoim głosie, przykładowo w cichym subtelnym brzmieniu.
 5. Baw się tym brzmieniem, jak nową zabawką, z ciekawością i chęcią odkrywania tego, czym jest i do czego da się ją zastosować! Daj sobie na to przynajmniej pięć minut.
 6. Nadal bawiąc się nowym brzmieniem, zacznij mówić i poruszać się. Wyobraź sobie, że stajesz się postacią komunikującą się tym nowym głosem. Jaki jest przekaz tej postaci? Co chce powiedzieć? Zanotuj swoje obserwacje.

Co dalej?

Gdy skończysz poznawać nową jakość swojego głosu, pomyśl: w jakich sytuacjach w Twoim codziennym życiu taki głos przyda Ci się najbardziej? Być może dzięki temu ćwiczeniu odkryjesz w sobie nowy głos. I to nie tylko w znaczeniu wokalnym. Nowy głos to także nowy punkt widzenia, nowy rodzaj zachowania, nowa perspektywa postrzegania swojego życia. Do kogo masz ochotę przemówić tym głosem? Jak zaprosisz tę nową jakość do swojego życia codziennego?


PS. Jeśli czujesz potrzebę uwolnienia potencjału mocy w Twoim głosie, warto zastosować metodę małych kroków: trzy minuty ćwiczenia na mocne i swobodne brzmienie praktykowanego codziennie przez tydzień. To czas, który pozwoli Ci na lepsze poznanie siebie i doświadczenie tego, czym jest głos.

Psycholog
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback