Skuteczność osobista
Nie praktyka, lecz obecność

Nie praktyka, lecz obecność

Częste pytania o to, czy można wprowadzić zen w przestrzeń codzienności i jak to robić, są – jak przekonuje mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej – wewnętrznie sprzeczne. Aby dowiedzieć się, z czego to wynika, obejrzyj krótkie nagranie i przekonaj się, jak bez większego wysiłku możesz w każdej chwili zwiększać poziom świadomości.



Słowo „zen" rozumiane jest najczęściej jako cicha medytacja czy głęboka kontemplacja o charakterze religijnym. Tymczasem oznacza ono po prostu obecność, bycie w pełni tu i teraz, w momencie teraźniejszym, niezależnie od jego charakteru. Dlatego też pytanie o możliwości praktyki zen w codzienności jest bezsensowne, gdyż tak naprawdę trwa ona bezustannie, w każdym momencie życia. Warto by natomiast rozważyć kwestię stopnia naszej obecności w powszedniości i związanego z nią poczucia pełni.




Myślę, więc jestem?


Często mamy świadomość, że nie jesteśmy bowiem w pełni obecni tu i teraz, że przebywamy we własnych głowach – w przyszłości i przeszłości, w dotyczących ich różnych myślach i wyobrażeniach. W pewnym sensie tracimy kontakt ze zmysłami, z których korzystamy przy wykonywaniu codziennych czynności. Choć myślenie również ma miejsce tu i teraz, a więc stanowi jeden z przejawów obecności, w osobistym odczuciu ze zmysłowego punktu widzenia jesteśmy nieobecni.



Jestem, więc czuję


Czym byłoby zatem tzw. praktykowanie zen w dzienności? Jak mówi Alexander Poraj-Żakiej, po prostu nieustannym zwiększaniem poziomu obecności w teraźniejszości, zgodą na rezygnację z ucieczki od wszystkiego, co dzieje się w każdej chwili, niezależnie od tego, czy sprawia nam to radość, czy ból. Pozwolenie sobie na bardziej świadome, pełniejsze, uważne przyjmowanie codziennych, nawet najbardziej przyziemnych, doświadczeń może sprawić, że całe nasze życie nabierze zupełnie nowej jakości.



Możesz sięgnąć głębiej w mądrość zen i doskonalić swoją praktykę podczas warsztatów prowadzonych przez Alexandra i jego współpracowników z Instytutu Euphonia. Sprawdź kalendarz wydarzeń i zdecyduj, w których chcesz wziąć udział.

W naszej Uskrzydlającej Bibliotece możesz natomiast znaleźć nagrania ponad 50 webinarów ekspertów od rozwoju osobistego z całego świata. Są wśród nich 2 webinary Alexandra Poraja-Żakieja oraz poświęcone zen i medytacji wywiady z kilkoma innymi nauczycielami. Mamy tam też dla Ciebie ponad 20 praktycznych ćwiczeń rozwojowych do samodzielnego stosowania na co dzień. Dowiedz się więcej i śmiało sięgaj po więcej inspiracji!



Alexander Poraj-Żakiej – coach i doradca biznesu, mistrz zen i nauczyciel kontemplacji chrześcijańskiej. Jest doktorem teologii i oficjalnym następcą Willigisa Jägera oraz mistrzem zen świeckiej linii Pusta Chmura (30-letni trening). Obecnie jest dyrektorem Centrum Duchowego Benediktushof (Holzkirchen, Niemcy). Współtwórca Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia we Wrocławiu i w Barcelonie, współzałożyciel Fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu" w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych (Berlin).







Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback