Skuteczność osobista
Najcenniejsze praktyki mistrzów życia – podsumowanie roku

Najcenniejsze praktyki mistrzów życia – podsumowanie roku

Według Arystotelesa jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy, a doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. Największy wpływ ma na człowieka to, co wykonuje on regularnie. Na jakie praktyki warto zatem zwrócić uwagę w nadchodzącym roku, tak by żyć z większą energią i satysfakcją? Odpowiedzi na to pytanie udzielają bohaterowie cyklu „Sekrety Mistrzów Życia".


Czy jednym z Twoich noworocznych postanowień jest poświęcanie większej ilości czasu rozwój ciała, umysłu i ducha? Nie masz pomysłu na wybór konkretnej praktyki i poszukujesz inspiracji? Uważasz, że potrzebujesz odpowiedniego przygotowania czy specjalistycznej wiedzy? Nic bardziej mylnego! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie praktyk rozwojowych, które najbardziej cenią specjaliści, którzy wypowiadali się w ubiegłym roku w ramach cotygodniowego cyklu „Sekrety Mistrzów Życia".


Praktyki wskazane przez więcej niż jednego eksperta (przez kogo)

  • skupienie na momencie teraźniejszym (Colin P. Sisson, Ann Weiser Cornell, Bogna Szymkiewicz, Emma Bonnici)
  • świadomy oddech (Lidia D. Czarkowska, Joy Manné, Patrick McKeown, Michał Godlewski)

vipassana (Eryk Nisarga Dobosz, Patrycja Załug)


Ulubione praktyki ekspertów (kolejność alfabetyczna):

Danuta i Jerzy Adamczykowie – najbardziej doświadczeni nauczyciele polinezyjskiego masażu w Polsce. Danusia zajmuje się nim od 1999 r., Jurek od 2004 r. Szkolili się u takich nauczycieli, jak: Susan Pai'iniu Floyd czy Hemi Fox, m.in. w Ma-uri Institute for Polynesian Healing Arts oraz Aloha International na Hawajach.


Polecają: nauczanie kino mana, hawajskiej pracy z ciałem, której znaczącym elementem jest masaż lomi lomi nui – niezwykły masaż wykonywany w duchu aloha, z najwyższym szacunkiem dla osoby masowanej.


Santoshi Amor – – jedna z najpopularniejszych nauczycielek tantry w Europie. Tantrę, której uczyła się m.in. u światowej sławy nauczycielki – Sarity, i medytację praktykuje od 1995 r., wcześniej była wziętym architektem. Przez dziesięć lat prowadziła szkolenia z zakresu tantry dla singli i kobiet, jak również terapie medytacyjne Osho.


Poleca: taniec i masaż, które uważa za najlepsze sposoby na to, by spotkać Boga poprzez własną świątynię (ciało).

Arjuna Ardagh – autor, mówca i założyciel Awakening Coaching Training, programu szkoleniowego poświęconego „przebudzeniu świadomości w kontekście życia codziennego". Autor ośmiu książek, w tym bestsellera „The Translucent Revolution" i „Przebudzenia do jedności". Wraz z żoną Chameli Gad Ardagh prowadzi warsztaty „Głębsza miłość".


Poleca: zadawanie sobie pytania: „kto doświadcza tej chwili, dźwięków, kształtów i kolorów, odczuć, wątpliwości?", które spowodowało przełom na jego duchowej ścieżce.

Adam Barley – certyfikowany nauczyciel metody pięciu rytmów. Przez wiele lat zajmował się medytacją i różnymi technikami uzdrawiania i rozwoju osobistego. Od 1988 r. nieustająco i z wielką pasją poświęca się metodzie pięciu rytmów, od 1993 r. prowadzi poświęcone jej warsztaty w całej Europie.


Poleca: pięć rytmów – metodę, którą dostosowuje do swoich potrzeb w miarę upływu lat i która pomaga mu poradzić sobie z każdym stanem, w jakim się znajduje, oraz pozostawać w łączności z innymi i samym sobą. 

Emma Bonnici – aktorka, pieśniarka, performerka, nauczycielka. Ukończyła Exeter University – BA Classical Studies and English oraz Central School of Speech and Drama. Przez osiem lat współpracowała w Polsce z dwoma teatrami, obecnie pracuje w Londynie, we Wrocławiu i w Warszawie jako wszechstronna nauczycielka śpiewu.


Poleca: siedzenie/stanie i bycie w momencie teraźniejszym, w łączności ze sobą, przez co najmniej pięć minut dziennie.

Marcella Calabi – wszechstronna trenerka focusingu z certyfikatem Ann Weiser Cornell. Na sesjach indywidualnych i grupowych pracuje metodą focusingu nad takimi obszarami, jak m.in.: proces twórczy, przedsięwzięcia zawodowe, rozwój społeczny, komunikacja, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów i proces decyzyjny.

Poleca: focusing – potężną metodę zwracania uwagi na informacje, których niewerbalnym nośnikiem jest ciało, a w szczególności focusing relacji wewnętrznych – ze względu na to, jak wzmacnia zdolność do stałego dostrzegania tego, co się dzieje wokół, i niedawania się porywom impulsywnie narastających uczuć. 


Simon Calder specjalista w zakresie uwalniania fizycznej i emocjonalnej traumy z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia malarz i grafik. W wieku 17 lat zgłębiał w Chinach tajniki taoizmu, uważności, qigongu i wewnętrznego rozwoju. Gruntownie zgłębił istotę integracji pomiędzy ciałem a umysłem.


Poleca: pozycję stojącą qigong – prostą praktykę, która jest formą medytacji, uważności, fizycznego uzdrawiania, wyśrodkowania i przestawiania ciała, głębokiego uziemiania, rozpuszczania dawnych urazów i problemów organizmu oraz systemu energetycznego. 


Lidia D. Czarkowska – dyrektor Centrum Coachingu, kierownik studiów podyplomowych: coaching menedżerski oraz coaching profesjonalny i adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, redaktor naukowy rocznika „Coaching Review".


​Poleca: świadomy oddech, który uważa za najprostszą ścieżkę powrotu do domu, ponieważ dzięki niemu zawsze można wracać do tu i teraz, do pełnego spokoju i wdzięczności, do połączenia ze wszystkim, co JEST.

Nisarga Dobosz – terapeuta i nauczyciel masażu, specjalizuje się w mięśniowo-powięziowym rozluźnianiu energetycznym oraz głębokiej pracy z tkankami miękkimi. Współzałożyciel i dyrektor Europejskiego Instytutu Sztuk Uzdrawiania poprzez Ciało.

Poleca: ​vipassanę – praktykę medytacyjną wywodzącą się z buddyzmu, polegającą na obserwacji chwili obecnej, oraz praktykę metody biodynamicznej czaszkowo-krzyżowej, która jest oparta na obecności, obserwacji i nic nierobieniu, co stwarza przestrzeń do głębokiego uzdrawiania układu nerwowego.


Moises Espinoza – programista, muzykoterapeuta, praktyk psychologii zorientowanej na proces. Jego trwająca do dziś przygoda z tą metodą rozpoczęła się w Warszawie, gdzie natrafił na książkę Arnolda Mindella „Śnienie na jawie".

Poleca: pracę wewnętrzną – praktykę polegającą na zgłębianiu własnego wewnętrznego świata aż do istoty niepokoju. 


Frank Gaschler – certyfikowany trener porozumienia bez przemocy, mediator w firmach i organizacjach, trener, pracownik socjalny, autor książek. Prowadzi szkolenia, doradztwo, mediacje i coaching. Jego pasją jest praca z dziećmi i rodzinami, a pragnieniem wspieranie ich w budowaniu dobrego, satysfakcjonującego życia.

Poleca: mantrę Ho'oponopono – „przepraszam, proszę, wybacz mi, dziękuję, kocham cię!" – czyli hawajskiego procesu przebaczenia, która uspokaja i wprowadza w stan błogostanu.Michał Godlewski – ekspert w dziedzinie psychologii oddechu, trener biznesu, coach, mówca konferencyjny, założyciel Instytutu Oddechu, popularyzator świadomego oddychania. Przeprowadził ponad dwa tysiące godzin szkoleń dla trenerów i coachów, a także ponad 500 godzin indywidualnych superwizji. Stosuje podejście integratywne, preferuje pracę z oddechem transmodalnym.

Poleca: oddech – jako rodzaj medytacji w bezruchu, ekspresji poprzez dźwięk i śpiew, dynamicznego wyrazu poprzez taniec – który przywraca do centrum, dodaje sił i energii i prowadzi do zaangażowanego działania.

Miki Kashtan – dr socjologii (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley), współzałożycielka Bay Area Nonviolent Communication, autorka książek „Reweaving Our Human Fabric: Working together to Create a Nonviolent Future", „Spinning Threads of Radical Aliveness: Transcending the Legacy of Separation in Our Individual Lives" i „The Little Book of Courageous Living" oraz bloga „The Fearless Heart".

Poleca: praktykę wdzięczności – codzienne skupianie się na każdej drobnej lub dużej rzeczy, wobec której odczuwa się bezwarunkową wdzięczność – która „przeprogramowała" (ang. rewired) jej system nerwowy, a tym samym zmieniła to, jak doświadcza bycia w świecie.

Prem Kaveesha – międzynarodowa mówczyni i wykładowczyni, terapeutka ajurwedy, trenerka zdrowego stylu życia, moderatorka medytacji i propagatorka filozofii Osho. Wraz ze swym partnerem prowadzi w Himalajach międzynarodowe centrum oferujące holistyczne zabiegi z zakresu medycyny alternatywnej i przewodnictwo w rozwoju duchowym.

Poleca: obecność, bycie tu i teraz poprzez uważność i oddychanie przez punkt hara, które na początku można praktykować, siedząc z zamkniętymi oczami, głęboko, od środka, czując bycie we własnym ciele, a następnie w ciągu dnia, wykonując wszelkiego rodzaju czynności, w czym pomocne może być również głębokie oddychanie przeponą.Mateusz Kusznierewicz – żeglarz sportowy, dwukrotny medalista olimpijski, mistrz świata w klasie Finn i Star, mistrz Europy, wielokrotny zdobywca mistrzostw Polski, uhonorowany tytułem „Żeglarza wszechczasów". Założyciel Fundacji Navigare, który angażuje się w działalność społeczną i biznesową.

Poleca: szeroko rozumiane praktyki duchowe, które uważa za klucz do rozwoju, poznania samego siebie i kierunku, w którym powinniśmy iść, tak by być w zgodzie ze sobą.Beta Lisboa –  twórczyni powięziowej jogi yin, od najmłodszych lat zainteresowana duchowością. Specjalizuje się w uwalnianiu fizycznej i emocjonalnej traumy. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w facylitowaniu integracji pomiędzy umysłem a ciałem. W swojej pracy korzysta m.in. z jogi yin, uwalniania powięziowego i medytacji.

Poleca: ćwiczenie z piłeczkami tenisowymi pod stopami, które otwiera punkty energetyczne w ciele, oraz leżenie na bolsterze i pozycję dziecka, które regenerują umysł i są szczególnie korzystne dla osób cierpiących z powodu przepracowania.

Joy Manné – doktor psychologii buddyjskiej, psychoterapeutka, założycielka i trenerka Szkoły Rozwoju Osobistego i Duchowego w Lozannie, autorka książek, takich jak m.in.: „Praktyczny przewodnik po konstelacjach rodzinnych" i „Terapia duszy". Naucza analitycznej pracy z oddechem, terapii dialogu z głosem oraz prowadzi seminaria konstelacji rodzinnych.

Poleca: świadomy oddech, który wykonuje cały czas i uważa za swój punkt odniesienia. 

Patrick McKeown – światowej sławy instruktor metody Butejki, autor bestsellerowych książek na jej temat, takich jak m.in. „Zamknij usta" oraz „Spokojny oddech, spokojny umysł". Uprawnienia zawodowe zdobył w 2002 r. u samego zmarłego doktora Konstantyna Butejki. Prowadzi treningi dla praktyków jego metody w ponad 41 krajach świata.

Poleca: podążanie za oddechem i oddychanie lekko przez nos, które zmieniło zarówno jego własne życie, jak i wielu innych ludzi. 

Susan Pa'iniu Floyd – światowej sławy nauczycielka masażu lomi lomi nui, hawajskiej pracy z ciałem kino mana, huny i tańca hula, jedna z głównych trenerek i liderek Aloha International – organizacji propagującej hawajską tradycję na całym świecie. Poleca: zasadę Aloha Mana Pono, która brzmi: „błogosław przeszłość, ufaj własnemu wewnętrznemu głosowi i oczekuj najlepszego!".

Poleca: zasadę Aloha Mana Pono, która brzmi: „błogosław przeszłość, ufaj własnemu wewnętrznemu głosowi i oczekuj najlepszego!".

Satyarthi Peloquin – specjalista z ponad 40-letnim doświadczeniem w dziedzinie pracy z ciałem. Prowadzi szkolenia dotyczące współuzależnienia oraz warsztaty z zakresu masażu mięśniowo-powięziowego. Był jednym z osobistych masażystów Osho, współtwórca głębokiego reharmonizującego masażu powięziowego.

Poleca: medytację, która pomaga mu odnaleźć więcej wewnętrznej przestrzeni, pozwala dotrzeć do miejsca poza uwarunkowanym umysłem i oświetla jego wewnętrzny świat płomieniem świadomości.Shivani –  założycielka Tantra LoveWay i nauczycielka samorozwoju: tantry, medytacji, terapii. Prowadzi warsztaty w Europie i Brazylii w zakresie medytacji aktywnych Osho, medytacji oddechu primal energy (pierwotny oddech), tantry, uzdrawiania energetycznego, coachingu miłości dla par, terapii holistycznej i LoveWay.

Poleca: dziesięciominutową medytację serca jako wewnętrznego centrum, wykonywaną z zamkniętymi oczami i dłońmi na sercu, świadomy oddech sercem. 
Colin P. Sisson – światowej sławy pisarz, mówca i trener świadomego życia poprzez moc obecności, twórca metod integracji oddechem i integrującej obecności. Od wielu lat inspiruje ludzi do osiągania ich pełnego potencjału i wewnętrznej wolności. Jego bestsellerowa książka „Rebirthing Made Easy" z 1985 r. stała się klasyką w swojej dziedzinie.

Poleca: medytację nad chwilą obecną, bycie w pełni obecnym z własnymi emocjami, czyli odkrywanie, że prawdziwe „ja" jest ponad stanami umysłowymi, emocjonalnymi czy fizycznymi.Janusz Szopa – – kierownik Katedry Zarządzania Sportem i Turystyką AWF w Katowicach, instruktor relaksacji, kinezypsychoprofilaktyki i ćwiczeń jogi. Posiadacz międzynarodowych dyplomów nauczyciela jogi wg metody Iyengara i Shivanandy, twórca programów nauczania oraz wykładowca technik relaksacyjnych.

Poleca: jogę, którą praktykuje codziennie – wykonuje do kilkudziesięciu asan w zależności od czasu trwania treningu. 
Bogna Szymkiewicz – dr psychologii, od ponad 30 lat pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu artykułów i książek, takich jak m.in. „Dlaczego tak trudno jest odejść. Narracje kobiet doświadczających przemocy", Prowadzi praktykę psychoterapeutyczną oraz warsztaty w Polsce i za granicą.

Poleca: obejmowanie łagodną uwagą każdego doświadczenia, jakie się pojawia. 


Ann Weiser Cornell – jedna z najbardziej znanych nauczycielek focusingu – metody samoświadomości stworzonej przez jej mentora Eugene'a Gendlina. Jest autorką kilku bestsellerowych książek, które zostały przetłumaczone na jedenaście języków. Opracowała własną technikę zwaną focusingiem relacji wewnętrznych.

Poleca: zatrzymanie się w momencie teraźniejszym, świadomość własnego stanu i odczuć ciała, którą – w połączeniu z akceptacją – uważa za najpotężniejszą z praktyk.

Patrycja Załug – – trenerka kobiecej pewności siebie, współwłaścicielka Akademii Kobiet Sukcesu, założycielka Szkoły Liderek, interdyscyplinarnego studium przedsiębiorczości dla kobiet. Od siedmiu lat z sukcesem prowadzi własny, oparty na pasji biznes, ucząc kobiety przedsiębiorczości i autentycznej pewności siebie w życiu prywatnym i zawodowym.

Poleca: vipassanę, czyli obserwowanie i odczuwanie stale zmieniających się doznań w ciele bez reagowania na nie, które pomaga uspokoić umysł, uświadamia, że wszystko przemija, przynosi większą akceptację tego, co jest, i nawet w trudnych sytuacjach pozwala zachowywać spokój i pewność siebie.
Moderator
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback