Skuteczność osobista
Mistrzowie Życia – Joanna Chmura

Mistrzowie Życia – Joanna Chmura

​Co można zrobić zaraz po przebudzeniu, by nie pogubić się w natłoku spraw w ciągu dnia? Jaką książkę powinien przeczytać każdy, kto ma problemy z samooceną, by w końcu zaakceptować siebie? Które gwiazdy popkultury odniosły sukces i dlaczego zasługują na uznanie? A za co podziwia siebie bohaterka dzisiejszego przeglądu? Na te pytania odpowiada w cyklu „Sekrety mistrzów życia" psycholog i coach Joanna Chmura.
Joanna Chmura - jak sama skromnie zaznacza na wstępie – nie uważa siebie za mistrzynię, choć przyznaje, że coś ją łączy z najlepszymi:
„Jako kobieta, żona, psycholożka radzę sobie z życiem najlepiej, jak potrafię. Raz mi idzie lepiej, a innym razem w ogóle. I myślę, że życie mistrzów też tak wygląda, więc może jednak mamy coś wspólnego".
Joanna Chmura – trener, z wykształcenia psycholog, realizuje projekty szkoleniowo-coachingowe w Polsce, Holandii, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Po kilkunastoletniej zwycięskiej walce z zaburzeniami jedzenia postanowiła zająć się tematem wstydu, czyli lękiem przed tym, jak odbierają nas inni. Pracuje z klientami indywidualnymi i biznesowymi w zakresie autentycznego przywództwa i związanych z nim: motywacji, poczucia własnej wartości oraz odwagi. Uczennica dr Brené Brown. Jako jedna z dwóch osób w Polsce w swojej praktyce wykorzystuje m.in. modele „The Daring Way" i „Rising Strong", stworzone przez autorkę „Darów niedoskonałości" i „Z wielką odwagą".Rytuał poranny – jak wygląda pierwsze 60 minut Twojego dnia? Dlaczego akurat taki początek dnia? 


Chciałabym móc napisać, że budzę się spokojnie, otwieram oczy, głęboko oddycham, witam dzień błogim „dzień dobry dniu, którego jeszcze nie znam", a potem piję wodę z cytryną, medytuję przez 30 minut i dopiero zaczynam dzień. Ale prawda jest taka, że w zależności od tego, czy pracuję z domu, czy jestem w podróży, to poranek wygląda inaczej i rzadko zdarza się taka idylla w stylu zen.


Jeśli akurat jestem w domu, to najczęściej zamiast zegarka budzi mnie mój pies. Potem rzeczywiście staram się medytować przez ok 10-15 min, bo to mnie „ustawia" w boskim pionie na cały dzień. Korzystam z aplikacji w telefonie Insight Timer, która ma szeroki wybór medytacji jeśli chodzi o czas i tematykę, bycie prowadzonym lub medytację w ciszy. Następnie kawa i plan zadań, bo bez listy szybko daję się ponieść spływającym sprawom, telefonom i pytaniom oraz gubię się w nich. Mam swój sprawdzony system planowania, w którym dzielę zadania na trzy kategorie:

1. aktualne projekty i klienci – czyli bieżące sprawy do załatwienia, przygotowania, ustalenia

2. kwestie administracyjne – czyli księgowość, płatności, umowy

3. marzenia i mój rozwój

Łatwo zapomnieć o ostatniej kategorii w bieżączce życia, więc staram się ją zawsze uwzględniać, żeby każdego dnia zrobić coś w kierunku realizacji moich marzeń zawodowych i własnego rozwoju. I kiedy już mam wszystko ułożone, to działam, nakładając jeszcze na to kontekst pilności, a więc w pierwszej kolejności zajmuję się deadline'ami, a potem całą resztą.


A jeśli jestem w trasie i śpię w hotelach, to wtedy prawie zawsze zaczynam od medytacji oraz spokojnego przygotowania do pracy. Łagodnego, czyli jakiego? Oczywiście z kubkiem gorącej, aromatycznej kawy. A potem już tradycyjnie, czyli robię plan dnia.
Jakie 1-3 książek najczęściej dajesz w prezencie/rekomendujesz i dlaczego?

Kiedy myślisz o słowie „sukces" – kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy i dlaczego? 


Myślę wówczas o osobach, które moim zdaniem odniosły i odnoszą coś w rodzaju osobistego sukcesu, stanowiącego dla mnie wzór. Na podziw zasługują:

Beyoncé – za jej niewiarygodną pracowitość, spójność wizerunku i wytrwałość w tworzeniu, a ostatnio także za poruszanie poprzez sztukę ważnych społecznych tematów.


Sophie Grégoire Trudeauza odwagę mówienia na głos o chorobach psychicznych i swoich przeżyciach z zaburzeniami jedzenia.


Larry Kingza warsztat dziennikarski, inteligencję i sztukę zadawania pytań.


Pharrell Williamsza odwagę tworzenia po swojemu, oryginalność i otwarte mówienie o wartości kobiet.


Japodziwiam siebie za to, że po kilkunastu latach walki z zaburzeniami jedzenia udało mi się z tego wyjść i na bazie tego doświadczenia zbudować swoją siłę.
Jeśli mogłabyś wykonywać tylko jedną praktykę rozwojową do końca życia, którą byś wybrała i dlaczego? 


Jogę. Bo łączy w sobie tak wiele. Zawiera się w niej się: ruch, uważność, skupienie, głębia, siła ciała, odkrywanie siebie i swoich możliwości. Ostatnio skupiam się zwłaszcza na metodzie B.K.S. Iyengara. Choć jestem dopiero na początku tej drogi, to z pokorą staram się stawiać kolejne kroki na macie. Joga uczy mnie witania krytyka wewnętrznego, który stale przypomina o ograniczeniach mojego ciała, więc moim „ulubionym" ćwiczeniem w trakcie praktyki jogi, jest nauka akceptowania głosu, który mówi: „Nie wychodzi ci to. Źle. Boli. Nie umiesz".
Jeśli miałabyś do dyspozycji billboard – co byś na nim napisała?


​„Ludzie, akceptacja. Siebie samych, naszych emocji i zdarzeń. W tym jest klucz do szczęścia. Nigdzie indziej".


​***
Prelegent
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback