Skuteczność osobista
Mindfulness: zaproś złość na herbatę

Mindfulness: zaproś złość na herbatę

Rodzinne obiady potrafią być szczególnie zdradliwe – celnie wbita szpila i awantura gotowa. Psychologowie określają to mianem „Klik – wrrr": akcja, reakcja. Jak sobie radzić z takimi trudnymi negatywnymi emocjami?


Może zdusić je w zarodku? Raczej nie, bo kiedyś i tak wybuchną, a to dopiero będzie problem. Walczyć z nimi? To jak z gaszeniem ognia oliwą. Eskalować? Też nie najlepiej. Jest na szczęście lepsze wyjście: mindfulness, czyli praktyka uważności.


Czym jest uważność i jak może nam pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami? Złość, pretensje, lęk – w mitologii buddyjskiej to, co oddziela nas od wewnętrznej równowagi uosabiane jest pod postacią Mary, wielorękiego demona, ojca Taṇhy (pragnienia), Arati (awersji) i Ragi (przywiązania). Jak głosi legenda, nawet po osiągnięciu oświecenia przez Buddę Mara usiłował go dopaść i sprowadzić na manowce. Kiedy zły duch przypuszczał atak na oświeconego, ten ani go nie przeganiał, ani nie ignorował. Zamiast tego niezmiennie, jak głosi jedno z podań, mówił mu: „Maro, widzę cię. Chodź, napijmy się herbaty". To rzekłszy prowadził go do swojego namiotu, sadzał na wygodnej poduszce, rozlewał napar do dwóch glinianych kubków i stawiał na niskim stoliku między sobą a gościem. Dopiero na samym końcu zajmował miejsce przy stole. Mara, posiedziawszy czas jakiś, oddalał się jak niepyszny. Spokój Buddy przez czas trwania wizyty pozostawał niezmącony.


Świadomość („Maro, widzę cię") i życzliwość („Chodź, napijmy się herbaty") – choć do dziś dokładny mechanizm działania podejścia łączącego te dwie jakości, opartego na uważności, pozostaje przedmiotem licznych badań, liczba dowodów na jego skuteczność wciąż rośnie. Mindfulness pomaga chociażby obniżyć poziom kortyzolu we krwi, zwiększyć gęstość sieci aksonów w mózgu, wzmocnić odporność i poprawić koncentrację. Treningi mindfulness znajdują też coraz szersze zastosowanie w szkołach, więzieniach, siłach zbrojnych i biznesie. Firmy takie jak Apple czy Procter & Gamble wprowadziły je dla swoich pracowników. Do medytowania przyznaje się coraz więcej prezesów, celebrytów i naukowców.


Jak każda umiejętność, tak i uważność wymaga praktyki. Pomocne mogą być portale popularyzujące mindfulness, takie jak headspace.com czy metody typu Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) Jona Kabata-Zinna. Wydają się warte uwagi. Regularna praktyka zwiększa bowiem nie tylko koncentrację i kreatywność, ale potencjalnie jest także gwarancją spokoju rodzinnych przyjęć. Dzięki uważności po „klik", ale jeszcze przed „wrrr", zamiast się zaperzać, znacznie łatwiej będzie wzorem Buddy powiedzieć: „Widzę cię" i zaprosić złość, by usiadła przy herbacie z rodziną.

Redaktor
1

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback