Skuteczność osobista
Najpierw miłość, potem prezenty – okiełznaj upominkową gorączkę

Najpierw miłość, potem prezenty – okiełznaj upominkową gorączkę

W przedświątecznej gorączce niejeden dochodzi do wniosku, że prezenty to zmora. A prezenty nie tylko nie są złe. Są wspaniałe. O ile nie stają się celem samym w sobie, a pozostają okazją i formą do przekazywania miłości. Poznaj praktyczny sposób, jak o to zadbać.


Przyglądam się prezentowej gorączce. Gdybym miał wyrazić w jednym zdaniu sens tego, co widzę, powiedziałbym: „Muszę wybrać coś odpowiedniego, coś, co pasuje do danej osoby… i zdążyć na czas". Czujesz, ile w tym presji? Jak mało przestrzeni na uskrzydlające uczucia? Pamiętam z dzieciństwa kilka prezentów, które „świetnie do mnie pasowały". Może kojarzysz takie podarunki: kurs lub książka, dzięki którym nadrobisz zaległości i poprawisz oceny…, na których ci nie zależy. Ubranie, w którym „wreszcie będziesz wyglądać jak człowiek".


Przez lata sam ulegałem prezentowej presji. Kiedy wiedziałem, że trzeba szukać urodzinowego albo świątecznego podarunku, miałem pustkę w głowie i tak ogromną niechęć do całej tej sytuacji, że zwykle kończyłem bez prezentu lub kupowałem cokolwiek na ostatnią chwilę. 


Swoboda dawania, czyli od presji do kreatywności

Na szczęście jest też inny rodzaj prezentów. Taki na przykład, jaki przyjaciel sprawił mi z okazji ślubu – lot awionetką nad miastem. Mimo że to on zrobił potem licencję pilota, a nie ja, jego uważność i zaangażowanie w wybór prezentu mocno mnie poruszyły. Albo takie, którymi moja żona obdarowuje mnie i innych. Latami zastanawiałem się: jak to jest, że to jej przychodzi z taką swobodą? Kiedy zacząłem się temu przyglądać, dopytywać, uświadomiłem sobie, że ona robi to zupełnie spontanicznie, w uniesieniu – jakby czuła, że po prostu nie może tego prezentu nie dać. Kiedy wreszcie sam obdarowałem kogoś z empatii, miałem wrażenie, jakbym doświadczał potrzeby tej osoby i poprzez prezent mógł ją zaspokoić. Bywało też tak, że po prostu chciałem się z kimś podzielić inspirującym doświadczeniem.


Kiedy więc dziś myślę o świątecznych prezentach, zapominam o terminach i o powinności. Kontaktuję się z pełnią bezinteresownej miłości, jaką mam dla ludzi, których chcę obdarować, ale także dla siebie. Możesz ją też nazwać empatią dla siebie i dla innych. Pozwalam sobie być w tym stanie, nie wymagając od siebie niczego. Mając jedynie w głowie łagodne, niezobowiązujące pytanie: „Ciekawe, co nas uszczęśliwi?". Pomysłów zwykle pojawia się więcej niż potrzeba, a pozytywny ładunek emocjonalny związany z każdym z nich sprawia, że są absolutnie wyjątkowe – autentyczne, nie do podrobienia w zadaniowym, rozgorączkowanym stanie.


Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback