Skuteczność osobista
Kłótnia podczas urlopu? Nie zmarnuj tej okazji ;)

Kłótnia podczas urlopu? Nie zmarnuj tej okazji ;)

Wspólny wyjazd, kilka dni lub tygodni wolnego od pracy, a nie daj Boże jeszcze od dzieci - konflikty gwarantowane. Nie ma dokąd uciec przed różnicami zdań, zawiedzionymi oczekiwaniami, drobnymi sytuacjami, w których czujesz, że druga osoba przekracza Twoje granice. Pewnie już wiesz, jak sobie radzić w sporze. Pora przekonać się jak wzmacniający i rozwijający może być dla Ciebie każdy konflikt.
"Odłóż do cholery tę komórkę! Jesteśmy na wakacjach" - znasz to? Albo to: "Ile jeszcze będziesz się pindrzyć?! Mieliśmy wyjść pół godziny temu". Wściekłość, agresja, przemoc - po tym zwykle orientujemy się, że jesteśmy w konflikcie z drugą osobą. Tymczasem, jak podkreślają doświadczeni psychoterapeuci i mediatorzy, wrzaski albo docinki to tylko zasłona dymna.
Ukryte pragnienia - czyli jak dzięki konfliktom odkryć, czego naprawdę chcemy w życiu​- Boimy się przeżyć do końca własną złość. Przyjąć komunikat, który nam przynosi - tłumaczy Marta Kułaga, trenerka Porozumienia bez Przemocy (NVC). - Zachowując się agresywnie odwracamy uwagę, swoją i innych, od naszych autentycznych potrzeb, które zostały zagrożone. O tym właśnie ma nas powiadomić uczucie złości. Jeśli przyjmiemy jej komunikat, szybko pojmiemy jak niewiele możemy zyskać przez wrzask i przemoc. Zamiast tego możesz postąpić w sposób, dzięki któremu nie tylko skuteczniej zażegnasz spór, ale też dużo lepiej poznasz siebie.
Eksperyment: Emocje vs. potrzeby


1. Obserwując konflikty - swoje lub innych ludzi - zacznij zwracać uwagę na różnice pomiędzy okolicznościami, a potrzebami. Możesz np. odkryć, jak często:

  • za złością za brak punktualności lub łamanie zasad kryje się potrzeba bycia szanowanym, kochanym, akceptowanym
  • pod złością na "nieprzestrzeganie zasad" leży lęk przed odrzuceniem


2. Kiedy następnym razem przyłapiesz się na gniewie, zamiast ruszać natychmiast do rozwiązywania konfliktu, daj sobie chwilę na to, by skierować uwagę do wewnątrz. - Jedyne co musisz zrobić, to zadać sobie pytanie: "Czego tak naprawdę potrzebuję?", albo "Co ważnego, by się stało gdybym dostał to, czego pragnę w konflikcie?"  - podpowiada Marta Kułaga.
Więcej na ten temat, a także o reakcji naszego ciała na stres wywołany kłótnią znajdziesz w poniższym fragmencie webinaru z Martą Kułagą:


Dżin w butelce - czyli jak uwolnić energię zaklętą w konflikcie wewnętrznymPoznanie swoich prawdziwych potrzeb to wielki krok na drodze do bycia sobą. Wykonanie go, może jednak spowodować, że trafisz w miejsce, którego od dawna unikasz… w każdym razie jakaś część Ciebie go unika. Jej potrzeby są więc w konflikcie z tymi, które właśnie odkrywasz. Jak to możliwe?


Już jako dzieci nieustannie ścieramy się z przeróżnymi poglądami, a ślady tych starć nosimy w sobie potem przez lata w postaci konfliktów wewnętrznych. - Konflikty wewnętrzne to ciężar, który niesiemy przez życie, dopóki nie odważymy się spojrzeć na nie z uwagą - tłumaczy Agnieszka Klimek, trenerka i praktyk Focusingu Relacji Wewnętrznych. - Wysłuchać, odczuć i zrozumieć każdy z naszych stanów wewnętrznych.
Eksperyment: Rozpuszczanie konfliktów wewnętrznych w akceptacji


Konflikty wewnętrzne rozpoznasz, obserwując siebie, w szczególności zaś doznania ciała i pojawiające się emocje:

  1. Szukaj napięć. Tej części Ciebie (przekonania, motywu, emocji), która nie zgadza się z jakąś inną - zachęca Agnieszka Klimek.
  2. Weź jej stronę i daj jej tyle empatii i akceptacji ile potrzeba, by uwolniła się zaklęta w niej energia.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Dodatkowe inspiracje, jak radzić sobie z konfliktami wewnętrznymi znajdziesz we poniższym fragmencie webinaru z trenerką focusingu, Marcellą Calabi:


Spirala wzrostu - spór jako katapulta do wyższych poziomów świadomościIdźmy dalej tropem niebagatelnych korzyści rozwojowych, jakie może przynieść każdy konflikt oraz fakt, że konfrontujesz się z potrzebami i punktem widzenia innego człowieka. Dla Jolanty Toporowicz, psychoterapeutki i założycielki Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, rozwój oznacza poszerzanie świadomości. Zwraca ona uwagę na wartość płynącą ze świadomości, że wszyscy mamy potrzeby i one często się różnią, warto je widzieć, poznawać i brać pod uwagę tak samo jak swoje własne.


- Możesz zacząć swoją drogę nawet bez świadomości siebie, własnych granic i swoich potrzeb. Z czasem, kiedy świadomość zaczyna Ci je pokazywać, masz szansę sięgać po ich zaspokojenie i wiesz, gdzie stawiać granice. Powoli zaczynasz doświadczać swojego "ja jestem" i "czuję siebie" - tłumaczy Jolanta Toporowicz. - Wchodząc na kolejny poziom uświadamiasz sobie, że potrzeby innych ludzi są tak ważne jak twoje i staje się to dla ciebie ważne na tyle, że bez brania ich pod uwagę nie będziesz czuć się dobrze. Dbałość o drugiego człowieka staje się tak samo ważna, jak dbałość o siebie. Nabierasz poczucia odpowiedzialności za swoje działania. I dalej, wchodząc w przestrzeń poza egocentrycznej świadomości, widzisz że jesteś częścią większej całości i współtworzysz to, co wokół ciebie. Z tego poziomu nie będziesz miał dylematu "ja-ty-on", bo doświadczasz współzależności i wszystko, co robisz komuś, robisz również sobie.
Eksperyment: Zobaczyć świat innymi oczami


Każdy konflikt może być szansą, by spojrzeć na rzeczywistość z nowej perspektywy:

  1. Opisz sytuację na kartce najpierw z własnej perspektywy
  2. Teraz spójrz na nią oczami adwersarza - wejdź w jego buty, przez chwilę bądź inną osobą. Poczuj jego potrzeby, sprawdź kim jest.
  3. Zapisz wnioski i refleksje z tego krótkiego eksperymentu
Jakie jeszcze są dobroczynne właściwości kłótni? I w zasadzie w oparciu o jakie zasady budujemy nasze związki? Jeśli chcesz zgłębić temat od podszewki, zerknij na poniższą rozmowę z Jolantą Toporowicz:
Mieszaj do woli i wspinaj się po spirali wzrostu :)Wniosek: Jeśli doświadczasz konfliktu, zamiast się chmurzyć, możesz sobie pogratulować. Może się bowiem okazać, że przed Tobą wyjątkowa szansa, by zrobić krok naprzód w swoim rozwoju, sięgnąć po nowe możliwości i zbudować lepsze, bardziej wartościowe relacje z bliskimi - np. odkrywając swoje potrzeby, rozpuszczając konflikty wewnętrzne i systematycznie wspinając się po spirali wzrostu. To na początek, potem pozostaje jeszcze Twoja własna inwencja.Bardzo jesteśmy ciekawi Twoich obserwacji na temat konfliktów i tego, jak wydobywać z nich wartość. Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na to? Z jakimi wyzwaniami się mierzysz? Jakie masz wątpliwości? Podziel się nimi koniecznie w komentarzu pod tym artykułem! :)


***
Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback