Skuteczność osobista
Kakao – napój bogów dla śmiertelników

Kakao – napój bogów dla śmiertelników

​Kakao było uznawane przez Majów i Azteków za świętą roślinę wspomagającą wewnętrzne podróże do światów duchowych. Wierzyli, że kakao harmonizuje nierównowagę między umysłem i sercem, pomaga w pełni otworzyć serce i poczuć bezwarunkową miłość. 

Inkowie uważali kakao za "napój bogów", stąd naukowa nazwa drzewa kakaowca, „Theobroma Cacao", od greckich słów theo (bóg) i broma (napój). Jednym z głównych składników aktywnych, w kakao jest teobromina, która wraz z magnezem wycisza system nerwowy: rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi stres i depresję. To ta sama substancja, która uwalnia się w organizmie podczas euforii i empatii.
Cenne właściwości kakao wspomagające zdrowie


Kakao, bogate w antyoksydanty, zwiększa długowieczność. Badania potwierdzają jego wpływ na zmniejszenie poziomu hormonów stresu w organizmie i poprawę przepływu krwi do mózgu, co zwiększa sprawność umysłową, świadomość i skupienie. Regularnie spożywane kakao, nie tylko normalizuje ciśnienie krwi, ale i wpływa na doskonały stan skóry.

Dlaczego? To wszystko zasługa magnezu. Pierwiastek ten jest bezcenny dla naszego organizmu - chroni serce oraz poprawia cyrkulację krwi. Wykazuje również działanie antydepresyjne i naturalnie poprawia samopoczucie.
Kakaowy „haj"


Tryptofan obecny w kakao jest źródłem tryptaminy i serotoniny, podbija tylko jego właściwości antydepresyjne.

Do tego, kakao to jedyna jadalna roślina zawierający anandamid (od sanskryckiego słowa Ananda oznaczającego "szczęście"). Anandamid zwany hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem wydzielanym przez nasz organizm, podczas snu i relaksu, a także podczas dużego wysiłku fizycznego dając poczucie euforii. Wpływ anandamidu na komórki mózgu przypomina efekty jakie daje THC. Kakao zwiększa również poziom aminokwasu tyrozyny w organizmie, która z kolei tworzy neuroprzekaźniki dopaminy, uwalnianej między innymi podczas orgazmu

Kakao jest naturalnym afrodyzjakiem - zawiera bogate zasoby fenyloetyloaminy (tzw. hormonu miłości), której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Fenyloetyloamina to związek chemiczny, odpowiedzialny za to, że patrzymy na kogoś przez różowe okulary i czujemy „motyle w brzuchu" – hormon ten odpowiedzialny jest za podniecenie i pożądanie.
Emocje


Ze względu na ilość składników indukujących euforię, wpływ kakao na emocje może być głęboki. Nasz organizm może zostać zalany emocjami przechowywanymi w sercu, także tymi bolesnymi. Nie zawsze jest to łatwe doświadczenie, zdarzają się łzy, gdy uwalniają się stare zranienia. Ale ponieważ kakao pogłębia poczucie własnej miłości, po łzach przychodzi uśmiech głębokiej wdzięczności. Czasami możemy oczywiście poczuć tylko ekstazę, miłość i życzliwość, zwłaszcza dla siebie.
Ceremonia kakao


Rytuały i ceremonie towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Dla szamanów wszystko jest ceremonią. A szczególnie spożywanie Napoju Bogów. W wiosce,  świątyni czy pałacu zbierała się starszyzna, królowie i wodzowie, honorując naturę, bogów i boginię w tym w szczególności Devę Kakao Ixcocoa – boginię płodności, królową miłości i przyjemności. Dbała ona o to by ludzie mieli pod dostatkiem pożywienia ale i radości, i przyjemności. Jej pieśń – jakże aktualna w dzisiejszych zabieganych czasach brzmi:


Nie pracuj bez odpoczynku
Nie pracuj bez czasu dla rodziny i przyjaciół
Nie pracuj bez muzyki i tańca
I co najważniejsze…
Nie pracuj bez miłości
Fenomen ceremonii kakao


Dzisiaj wzorem starożytnych Majow i Azteków ludzie zbierają się w kręgu by celebrować radość i przyjemność. Ceremonia kakao to święty czas i przestrzeń dla siebie w naszym intensywnym i stresującym świecie, czas, aby wyłączyć się z chaosu na zewnątrz i zanurkować w ciszę, wewnątrz, aby poczuć energię serc a następnie cieszyć się celebrować życie.


Kakao zachęca nas, by połączyć się z naszą prawdziwą naturą, którą jest czysta radość, spontaniczność, energia i miłość.
Ecstatic Dance – celebracja życia


Ecstatic dance, nazywany także tańcem transowym czy medytacją w ruchu ma korzenie w tradycjach szamańskich. Na całym świecie rdzenni mieszkańcy wiosek tańczyli przy ogniu wchodząc w trans. Tańczyli, by przygotować się do wojny, do wesela, na narodziny, poczęcie dziecka, by uzdrowić siebie lub kogoś w wiosce.


Ecstatic Dance tańczą na całym świecie wszyscy - starzy, młodzi, duzi i mali, szczupli i puszyści, biznesmeni i hipisi, studenci i robotnicy. Bo taniec nie zna granic i podziałów, nie ma "kroków, których trzeba się uczyć ani praw autorskich. Ten taniec wszyscy znamy - mamy go w swoim ciele, w genach. Podczas Ecstatic Dance wszyscy jesteśmy tancerzami, członkami jednego miejskiego plemienia.


Zasada tańczenia jest prosta: pozwól swojemu ciału poczuć muzykę i poruszaj się swobodnie. Tańcz jak gdyby nikt nie patrzył! ( bo nikt nie patrzy, nie ocenia, każdy jest zajęty swoim transem).


Podczas takiego tańca, uwalniasz stres, rozluźniasz ciało, uspokajasz umysł, łączysz się z sobą i pozostałymi osobami na parkiecie. 
Ogólne zasady podczas Ecstatic Dance:


  • Free Dance - poruszaj się jak chcesz


  • Nie rozmawiaj na parkiecie


  • Szanuj siebie i innych na parkiecie

- Zapraszając innych do tańca:

- Sprawdź czy on/ona ma ochotę na wspólną zabawę ( kontakt wzrokowy)

- Szanuj odmowę ( brak odpowiedzi to też jest odmowa)

- Niektórzy wolą tańczyć solo - uszanuj to


  • Podczas imprezy nie pijemy alkoholu, unikamy silnych perfum


  • Tańczymy boso
***


Od ponad roku w Warszawie i w innych miastach organizowane są imprezy Ecsatic Cacao, prowadzone przez Freyę – propagatorkę pozytywnego życia i pozytywnej seksualności, DJ-kę, nauczycielkę tantry i coacha relacji. Najbliższe wydarzenie odbędzie się już wkrótce - 2. września - Sprawdź szczegóły!


Prelegent
0

Usługi

Warsztaty dla kobiet
Pełna Mocy
Sylwia Bogucka
29 października 2017
120 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback