Skuteczność osobista
Pomagaj bliźniemu swemu, jak sobie samemu  - 4 wskazówki, jak pomagać przyjaciołom i nie zwariować

Pomagaj bliźniemu swemu, jak sobie samemu - 4 wskazówki, jak pomagać przyjaciołom i nie zwariować

Co możesz zrobić, by zadbać o równowagę w przyjaźni? Poznaj cztery nieintuicyjne zasady rekomendowane przez psychologów i specjalistów ds. relacji międzyludzkich.Też kojarzysz takie telefony od znajomych? Krótkie zagajenie, co tam u Ciebie, a potem zaraz: pomóż. Oczywiście, że pomożesz, to w końcu Twój przyjaciel… I o ile w małych dawkach takie akcje ratownicze mogą sprawić, że czujemy się potrzebni, w nadmiarze mogą też pozbawiać nas energii na własne wyzwania. Jak uniknąć wypalenia i zadbać o zdrową równowagę w przyjaźni?


Przede wszystkim przed wyruszeniem na odsiecz warto sprawdzić, czy przypadkiem sami nie jesteśmy w potrzebie i czy mamy wystarczające zasoby (energii, czasu), by realnie pomóc, radzi dr psychologii i terapeutka uzależnień dr Ewa Woydyłło. "Jeśli ciśnienie w kabinie gwałtownie spadnie, maski tlenowe wypadną automatycznie. Pasażerowie podróżujący z dziećmi zakładają maskę najpierw sobie, a następnie dziecku", ta zasada w równym stopniu co w lotnictwie, sprawdza się też w przyjaźni, podkreśla terapeutka. 


O czym jeszcze warto pamiętać? Poniżej znajdziesz cztery nie zawsze intuicyjne zasady sprawdzone w boju przez psychologów, psychiatrów i ekspertów ds. relacji międzyludzkich.


Don't be a people-pleaserNie potrafisz odmawiać, gdy ktoś potrzebuje pomocy? Amerykanie mają na Ciebie specjalne określenie - "zadowalacz" innych. Psycholożka społeczna i autorka książki "The book of No" Susan Newman, namawia Cię m.in. do prostego eksperymentu: jeśli ktoś potrzebuje pomocy daj mu znać, że jesteś gotów pomagać o stałych porach, np. godzinę dziennie.

Zachowaj umiar w zajmowaniu się cudzymi sprawamiTeż masz przyjaciela, który zawsze ma pod górkę - wybiera zawsze nie te partnerki, notorycznie trafia na szefów despotów lub wciąż popada w długi? Zanim znów zdecydujesz się mu pomóc, sprawdź, czy nie ucierpi na tym to, co powinno być na pierwszym miejscu - Twoje życie rodzinne, Twoje obowiązki zawodowe czy domowe, Twój urlop.


"Jeśli ktoś tonie, a ja się umówiłam na lody i zamiast na nie, zdecyduję się pomóc, to ryzykuję, że ktoś się obrazi, bo nie przyszłam na umówione spotkanie, ale oczywiście, wskakuję do wody i ratuję" - obrazowo tłumaczy Woydyłło. 

Zauważaj i koryguj asymetrię w relacjiNawet jeśli w tej chwili nie potrzebujesz wsparcia, a Twój przyjaciel ma gorszy czas staraj się znaleźć jakieś drobne przysługi, które on może Ci wyświadczyć za Twoją pomoc. Brzmi interesownie? Bo tak jest - dzięki temu naprawdę dbasz o Waszą relację. "Gdy asymetria jest zbyt duża, gdy wciąż komuś pomagamy nie tylko my przestajemy lubić tę osobę, ona nas także, bo wie, że ma w stosunku do nas dług wdzięczności. A zwracanie długu jest bardzo niekomfortowe", wyjaśnia terapeutka uzależnień.


Dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS dodaje: "To, że z kontaktów z innymi ludźmi czerpiemy jakieś korzyści jest naturalne i pożądane. Ważne, żeby zachować tu zasadę dwustronności, bo preferujemy relacje zrównoważone. Przecież jeśli od kogoś uzyskaliśmy całkiem sporo, to po jakimś czasie nas to uwiera. Są nawet badania pokazujące, że osoby, którym wciąż się pomaga zaczynają winić swojego dobroczyńcę o narzucanie zdania czy swój brak kontroli i obniżoną samoocenę".

No i w końcu: szczerośćJeśli jakaś zależność czy zobowiązanie w relacji przyjacielskiej zaczynają Cię uwierać, dobrze by było coś z tym zrobić i ...zdobyć się na szczerą rozmowę. Jeśli coś Cię przed tym wzbrania, zapala się czerwona lampka. 


"Może to zabrzmi idealistycznie, ale uważam, że przyjaźń to magiczna relacja, która nie jest zobowiązaniem finansowym, kredytowym, małżeńskim, jakimkolwiek, za to jest przestrzenią, w której możemy bez obaw zostawić swoje myśli i troski. Jeśli ta przestrzeń bezpieczeństwa zaczyna się kurczyć, jeżeli zaczynamy się asekurować, to powinno nas to skłonić do refleksji". I do rozmowy właśnie - namawia dr Magdalena Namysłowska.
***


Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki "Po prostu przyjaźń" Hanny Rydlewskiej, wydawnictwo Agora.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak rozwijać relacje przyjacielskie?
Już jutro - w piątek na naszym profiu na FB konkurs, w którym będzie można wygrać książkę "Po prostu przyjaźń"!
Redaktor
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback