Skuteczność osobista
Gwiżdż na upał!

Gwiżdż na upał!

Marzyły Ci się egzotyczne wakacje? Proszę bardzo: upały przyszły do Polski. Okazuje się jednak, że jako mieszkańcy tej szerokości geograficznej nie jesteśmy do nich przystosowani i nie znosimy ich najlepiej. Co jeść, jak oddychać i ćwiczyć, gdy ledwie zipiesz z gorąca? Radzą joginki Basia Baczkura i Kasia Bem, instruktor Metody Wima Hofa Marcin Petrus i ekspertka od zdrowego żywienia, autorka książek Karolina Szaciłło.

Oddychaj przez ... trąbkę z językaW pranajamie, starohinduskim systemie oddychania, znajdą się takie oddechy, które przyjdą z pomocą, gdy jest ciepło. Ważne jest, by wydłużać w nich wydech, bo to wycisza (wychładza) układ nerwowy.
Dwa oddechy o takich właściwościach to:


  • chandra bhedana pranajama,


  • oddech sitali. 


Jak wykonać ten ostatni radzi Basia Baczkura, właścicielka szkoły jogi Adi Shakti, nauczycielka jogi kundalini:Zachowaj zimną krewJeśli chcesz poćwiczyć, ćwicz łagodnie. Dobrym pomysłem mogą być wybrane ćwiczenia jogi - głównie takie,w których serce jest poniżej kręgosłupa (jak u zwierząt - jest więc podobnie jak u nich mniej obciążone), a głowa - podparta. Podparcie czoła uspokaja i wycisza system nerwowy. Dlatego podczas upałów dobre są takie ułożenia, w których skłaniamy się do przodu z podparciem głowy. Można nawet po prostu usiąść skrzyżnie na podłodze i oprzeć czoło na siedzisku krzesła.


Kasia Bem, nauczycielka jogi i medytacji radzi także, by delikatnie wyginać się do tyłu i postawić na skręty w obrębie tułowia, bo schładzają one krew. A ćwiczenia kończyć leżeniem z tyłami nóg na ścianie (Viparita Karani), co odciąża układ żylny i znosi ewentualną opuchliznę.Idź na saunę, to nie żart!:)Dzięki regularnemu saunowaniu uodparniasz swój organizm na ekstremalne temperatury i lepiej znosisz zarówno ciepło, jaki i zimno. I choć sauna w powszechnej praktyce jest raczej rozrywką zimową, warto się do niej wybrać także latem. Po wyjściu - odczujesz ulgę. Dlaczego? 

Wyjaśnia Marcin Petrus, instruktor Metody Wima Hofa: "Podobnie jak przy wykorzystaniu ekstremalnie niskich temperatur - nasz system krwionośny staje bardziej elastyczny i wydajny więc lepiej radzi sobie z termoregulacją. W przypadku kąpieli lodowych i sauny również zmienia się mindset: nagle widzimy, że ta temperatura która jeszcze przed chwilą była nieznośna, jest do wytrzymania". 

Ciepła woda lepsza niż lodowataReceptory na języku wykrywają wyższą temperaturę i w ten sposób informują organizm, żeby zaczął się pocić, by pozbyć się niepotrzebnego ciepła. 

Karolina Szaciłło, ekspertka od zdrowego żywienia i autorka kilku publikacji na ten temat, współwspółautorka m.in. bestselleru Jem (to, co) kocham i chudnę, tłumaczy dlaczego ciepłe napoje są w upał efektywniejsze niż zimneGdy do rozgrzanego ciała wlejesz zimny płyn, organizm zużyje tyle energii, aby go podgrzać i wyrównać różnicę temperatur, że w efekcie zamiast ochłody poczujesz osłabienie.


Co więcej - dodaje Karolina - Woda ma także właściwości moczopędne i jeśli tylko ją pijemy, nawet w dużych ilościach, równie dużo wydalamy i bilans może być niekorzystny. Polecamy ciepłą (ale nie gorącą) wodę z odrobina soku z cytryny i szczyptą nierafinowanej soli (np. himalajskiej). Termos z tak przygotowaną wodą możesz nosić zawsze przy sobie."

Nie omijaj soliPodczas upałów sól  staje się naszym sprzymierzeńcem. Umiarkowane ilości dobrej jakościowo soli sprzyjają zachowaniu równowagi sodowo - potasowej, a więc: nawodnieniu komórek.
Karolina Szaciłło na upały podpowiada:
Do wody dobrze jest dodać trochę nierafinowanej soli (najlepiej himalajskiej). Można też pod język włożyć kryształek soli morskiej lub himalajskiej i przez niego popijać wodę


Można też wypić słodko - słoną lemoniadę. Jak ją zrobić?Jedz owoce i pij warzywa:)Jedz dużo owoców - mają dużo wody i są słodkie. Jak mówi Karolina Szaciłło, zgodnie z Ajurwedą słodki jest świetnym smakiem na upał, bo wychładza organizm, podobnie jak smak gorzki i cierpkiGenialnym "wychładzaczem" jest kokos - mleko kokosowe, wiórki, woda kokosowa, olej kokosowy.
Wieczorem można zjeść miskę zupy warzywnej lub wywaru warzywnego, bo zapewni nam równowagę sodowo - potasową i odpowiednie nawodnienie komórek, a tym samym pomoże pozbyć się obrzęków. 
Obrzęki wynikają właśnie z odwodnienia! Komórki otaczają się wodą, kiedy są odwodnione - dodaje promotorka zdrowego trybu życia.

Wejdź do loduChoć morsowanie kojarzy się raczej z zimą, ten intuicyjny sposób wychładzania ciała poprzez zimne prysznice czy lodowe kąpiele sprawdzi się także przy wysokich temperaturach.
Jak z uśmiechem tłumaczy Marcin Petrus: Latem nikt nie myśli o lodowatych kąpielach, bo nikomu nie chce się inwestować w kilogramy lodu:)


Więcej o korzyściach z ekstremalnych temperatur dowiesz się z artykułu: Bądź zimny albo gorący - to źródło odporności i energii do działania!

No i oczywiście!Więcej o wodzie znajdziesz w strefowych artykułach:

Masz swoje sposoby na upał? Podziel się z nami pod tym tekstem lub na naszym profilu na FB!


***
Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback