Skuteczność osobista

​Focusing: myślenie całym ciałem

0
1
Metoda | KOLEKCJE : Stres

Czym jest focusing? Dlaczego działa? I gdzie poza kontekstem terapeutycznym może być jeszcze pomocny? Więcej szczegółów w pierwszej części rozmowy z Peterem Gillem, jednym z czołowych trenerów focusingu w Wielkiej Brytanii. 


Czym jest focusing?


W latach 50. XX wieku filozof i psychoterapeuta Eugene Gendlin zauważył, że mimo stosowania tych samych metod terapeutycznych niektórzy z pacjentów korzystają z terapii, podczas gdy inni stoją w miejscu. Mówią i mówią podczas sesji, ale nic z tego nie wynika. Po nagraniu i przesłuchaniu dziesiątków spotkań odkrył, że pacjenci osiągający zadowalające rezultaty dawali sobie więcej czasu do namysłu podczas sesji – coś mówili, ale potem zaraz milkli, słuchali, szukali słów. Mówili na przykład „czuję się taki wściekły… chociaż nie, nie do końca wściekły, raczej zdradzony… tak, czuję się zdradzony". Słowem: zatrzymywali się i dawali sobie czas na to, by poczuć to, czego doświadczają.


I robili postępy?


Tak. Natomiast pacjenci, którzy odpowiadali bez namysłu, nie dając sobie czasu na wsłuchanie się w siebie, nie mieli dobrych rezultatów. To był sygnał, że niektórzy z nich odnoszą się do bezpośredniego doświadczenia cielesnego, do czegoś, co jest prawdziwe w danym momencie. Dokonawszy tej obserwacji, Gendlin zaczął szukać sposobów na przekazanie tej umiejętności innym pacjentom. I tak krok po kroku zrodził się focusing.


Czyli focusing to myślenie nie tylko głową, ale także ciałem?


To wyglada trochę tak jak góra lodowa. Świadomy umysł jest zaledwie jej czubkiem. Ale dzięki metodom takim jak focusing możemy dotrzeć do znacznie większej części mądrości, tej znajdującej się niejako pod powierzchnią wody. Nasze ciało ma nam wiele do powiedzenia, jeśli tylko wiemy, jak go słuchać..


Czy możesz podać przykład zastosowania focusingu?


Dla mnie esencją focusingu jest budowanie zdrowszej i bardziej empatycznej relacji z samym sobą. Pamiętam jak po 25 latach pobytu w Londynie przeprowadzałem się do innego miasta. Jechałem samochodem i miałem w ciele okropne uczucie. Chciałem od niego uciec, ale zamiast tego zjechałem na pobocze i postanowiłem posłuchać, co ma mi do powiedzenia. To jest trudne do opisania, ale było to jak spotkanie starej części siebie, części bardzo zalęknionej. Kiedy miałem dwa lata, przeprowadzaliśmy się z jednego kontynentu na drugi i najwyraźniej część lęku, jakiego wówczas doznawałem, gdzieś we mnie została. Od kiedy jednak tamtego dnia dałem jej przestrzeń i poświęciłem uwagę, już nigdy nie sprawiała mi kłopotów.


Czy focusing może być też przydatny, jeśli nie mamy problemów z lękiem czy brakiem pewności siebie?


Oczywiście. Część klientów przychodzi do mnie w celach terapeutycznych – focusing stosowany jest m.in. w pracy z traumami. Ale są też tacy, którzy chcą pogłebić swoją praktykę duchową albo stoją przed ważną decyzją – życiową czy biznesową – i chcą ją podjąć świadomie. Ciekawe jest też zastosowanie focusingu w pracy twórczej. Jestem też fotografem i coraz bardziej świadomie korzystam z focusingu chociażby przy doborze zdjęć. Czasem patrzysz i nie potrafisz tego nazwać, ale wiesz, że w danym zdjęciu coś jest. Coś żywego, coś ważnego. Wybierając zdjęcie, coraz częściej słucham też swojego ciała. Myślę, że wielu artystów robi to intuicyjnie. Focusing jest dla mnie sposobem na to, by mieć z tą sferą głębszy kontakt.


Kiedy jeszcze focusing może być przydatny? Czym różni się od medytacji? W jaki sposób można pielęgnować kontakt z ciałem na codzień? Więcej informacji w pełnej wersji wywiadu w przyszłym tygodniu.Peter Gill - jeden z czołowych trenerów focusingu w Wielkiej Brytanii, terapeuta Somatic Experiencing, buddysta. Uczy focusing pod ponad 10 lat, od 20 lat prowadzi zajęcia, dłuższe warsztaty i odosobnienia. Jest certyfikowanym nauczycielem Brytyjskiego Stowarzyszenia Focusingu, gdzie pełni rolę mentora akredytującego, a także Instytutu Focusingu w Nowym Jorku, gdzie jako mentor ds. certyfikacji jest uprawniony do kształcenia nowych nauczycieli focusingu–relacji wewnętrznych.


Peter Gill kształcił się w zakresie praktyk buddyjskich, sztuk pięknych i fotografii. Używa focusingu do poznawania wielu dziedzin życia, zagadnień traumy, podejmowania decyzji, pracy ze snami i rozwijania duchowości.1

Inne artykuły tego autora

Wiadomość | KOLEKCJE | : Rotator
18.08.2017 r.
0
Inspiracja | KOLEKCJE | : Rotator
18.08.2017 r.
0
11.08.2017 r.
0
Wiadomość | News | : Wydarzenia
11.08.2017 r.
0
Wiadomość | KOLEKCJE | : Rotator
10.07.2017 r.
0
28.06.2017 r.
0
08.06.2017 r.
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback