Skuteczność osobista
Ekspercki Przegląd Prasy – Katarzyna Janas

Ekspercki Przegląd Prasy – Katarzyna Janas

Jakie są uniwersalne wyznaczniki motywacji wewnętrznej? Czego może nauczyć współczesnego człowieka Ignacy Loyola? I czyja książka może wspomóc uwolnienie osobistego magnetyzmu? Szczegóły w eksperckim przeglądzie prasy specjalisty z zakresu motywacji wewnętrznej i współzałożycielki Instytutu Durkalskiego Katarzyny Janas.Katarzyna Janas – ekspert i praktyk z zakresu motywacji wewnętrznej, współzałożycielka Instytutu Durkalskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie jako manager projektów przy firmach telekomunikacyjnych, IT i mediach oraz wiedzę na temat integracji technologii z czynnikiem ludzkim w warunkach codziennej pracy przedsiębiorstwa. W ostatnich latach była ściśle związana z branżą motoryzacyjną, odpowiadała za rozwój kadry zarządzającej, budowanie i realizację programów szkoleniowych, m.in. z zakresu zarządzania przez motywację. Absolwentka Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Justus-Liebig-Universität w Giessen.Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy


Od ponad trzech lat żyję tematem motywacji wewnętrznej, którym zainteresowałam się jeszcze na studiach podyplomowych z zarządzania. Prawdziwa fascynacja przyszła jednak za sprawą prof. Stevena Reissa z USA, który dowiódł naukowo, że motywację człowieka określa indywidualna kompozycja szesnastu uniwersalnych potrzeb różniących się u poszczególnych osób natężeniem oraz kombinacjami. Stworzył on narzędzie do jej pomiaru – Reiss Motivation Profile – z sukcesem stosowane w świecie biznesu, coachingu i profesjonalnym sporcie.


Profil motywacyjny pozwala odkryć, dlaczego z jednymi pracuje nam się lepiej, a z innymi gorzej i co zrobić, by współpraca była bardziej owocna. Wiedza o motywacji to sposób na zrozumienie przyczyn konfliktów i skuteczne rozwiązywanie kwestii spornych. Jeśli chodzi o zarządzanie zespołem, znajomość motywacji wewnętrznej to już połowa sukcesu. Ważne jest indywidualne podejście oraz to, aby ścieżka kariery była spójna z wewnętrznymi motywatorami. Niby od dawna wiadomo, że motywacja oparta na systemie nagród finansowych nie funkcjonuje, czego dowodzą liczne badania naukowe, ale dopiero od niedawna dołączają do tego głosy osób zarządzających. Jestem w swoim żywiole, bo pracy jest dużo.

Najważniejsze źródła inspiracjiInternet  • Najczęściej zwracam się z konkretnymi zapytaniami do Google Scholar bądź obserwuję, co w danym temacie ma do powiedzenia świat nauki, przeglądając strony zagranicznych uniwersytetów.


  • Odkrywam też Quora, którego myślą przewodnią jest dzielenie się wiedzą na całym świecie.Filmy


W ostatnim czasie urzekły mnie film i serial Paola Sorrentina:


  • „Młodość" na długo została mi w pamięci – była wręcz magiczną ucztą dla zmysłów. Można się zasłuchać i rozsmakować w tym obrazie. Nie ma tu jednoznaczności. Każdy widz może ten film wypełnić własnymi historiami i emocjami. Dwóch starszych panów przez pryzmat swojego wieku i doświadczenia życiowego przygląda się rozterkom ludzi młodych.

  • „Młody papież"odważny, budzący kontrowersje serial opowiadający historię Piusa XIII, pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła. Pali papierosy, jest kontrowersyjny, melancholijny i pełen sprzeczności.
Artykuły


  • Niewolnicy samorozwoju" to inspirująca rozmowa z księdzem jezuitą Jackiem Prusakiem, który, podążając za świętym Ignacym Loyolą, zwraca uwagę na wartość płynącą z przyglądania się swoim prawdziwym, nie zaś powierzchownym, pragnieniom. Ksiądz krytykuje podejście, mówiące o tym, że jeśli będziemy więcej posiadali i więcej robili, to będziemy szczęśliwi. „Potrzebny jest wgląd w siebie, głębsza refleksja" – mówi.


  • „How I Earn $200,000+a Year from Photography" – doceniam także dobrą fotografię, szczególnie gdy poprzez sztukę ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Eric Kim jest międzynarodowym fotografem ulicznym. Prace, które tworzy, pokazują nie tylko doskonałą technikę, lecz także jego poglądy, co pozostawia odbiorcy pole do refleksji.Książki  • Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację" Daniela H. Pinka – autor krytykuje przestarzałą metodę zarządzania przy użyciu kija i marchewki. Proponuje nowoczesne podejście, które opiera się na wewnętrznej sile każdego człowieka.


  • Mit charyzmy" Olivii Fox Cabane to rzecz o uwalnianiu osobistego magnetyzmu – pogłębienie wiedzy o charyzmie, samorozwój bez bariery wiekowej, zawodowej i majątkowej. Jest tutaj wiele przykładów, ćwiczeń i wskazówek, jak zwracać większą uwagę na to, co nas otacza, i poddać refleksji zachowania swoje i osób, z którymi tworzymy relacje.


  • Siła nawyku" Charlesa Duhigga – książka dla tych, którzy chcą zmienić dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia. Jest pełna prawdziwych historii – od tych zwykłych typu: „jak przestałem obgryzać paznokcie" po te niezwykłe. Dobrze się ją czyta, a lektura skłania do refleksji nad tym, w jakim stopniu nasze przyzwyczajenia to nasze wewnętrzne potrzeby czy nawyki.


  • Wciągnęła mnie także lektura biografii znanych osób. Jestem pod wrażeniem postaci Steve'a Jobsa i żałuję, że nie poznam jego profilu motywacyjnego.Cytat


- W moim sercu walczą ze sobą dwa wilki. Jeden brutalny i pełen wściekłości, drugi pełen ciepła i współczucia - mówi ojciec.

- Który zwycięży? - pyta syn.

- Ten, którego dokarmiam - odpowiada ojciec.
Doradca
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback