Skuteczność osobista
Ekspercki przegląd prasy – Jan Jędrzejczyk

Ekspercki przegląd prasy – Jan Jędrzejczyk

​W jaki sposób można eksplorować fascynujący świat motywacji i produktywności? Które popularne obecnie seriale i lektury pobudzają do refleksji nad współczesnością? I czy idea amerykańskiego snu może być szkodliwa? Na te i inne pytania odpowiada w eksperckim przeglądzie prasy psycholog i coach Jan Jędrzejczyk.Jan Jędrzejczyk – psycholog, coach certyfikowany (podejście multi-level coaching) i akredytowany przez Izbę Coachingu, psychoterapeuta, trener. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obecnie przygotowuje pracę doktorską z dziedziny psychologii samokontroli. Coaching i szkolenia prowadzi w CCInnovation, psychoterapię w ośrodku Punkt Zwrotny. Członek Intelligence Cognition Emotion LAB na Wydziale Psychologii UW, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu coachingu oraz psychologii motywacji. Przekuwa najnowsze badania naukowe w praktykę, tak by służyły budowaniu lepszego życia. Występuje przeciw manipulacjom w rozwoju osobistym i coachingu oraz promowaniu popularnopsychologicznych mitów.​Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy​Aktualnie, i w zasadzie od dłuższego już czasu, motywacja, czyli to, co sprawia, że możemy skutecznie dążyć do swoich celów. Temat ten jest dla mnie fascynujący sam w sobie – poznawanie tego, co tak naprawdę kluczowe w motywacji, jak to się dzieje, że niektórzy osiągają swoje cele, a innym się to nie udaje, jakie metody w tym pomagają. Jest także bardzo przydatny w praktyce – w pracy z klientami i własnym rozwoju. Ze względu na wiele dotyczących jej mitów tematykę motywacji zgłębiam przede wszystkim z perspektywy naukowej, co pozwala na czerpanie z najlepszej jakości, sprawdzonej wiedzy. Fascynuje mnie także poznawanie najnowszych trendów i metod dotyczących tego zagadnienia, po które praktycy niestety rzadko sięgają.​Najważniejsze źródła inspiracji​Wyszukiwarka  • Google Scholar – łatwa w obsłudze i intuicyjna wyszukiwarka artykułów naukowych, do których poszukiwania zachęcam jako osoba od lat zakochana w psychologii i czerpiąca pełnymi garściami ze świata nauki. Zwykle w tego rodzaju tekstach operuje się specjalistycznym słownictwem, mają one też specyficzną strukturę, ale warto się z nimi oswoić. W końcu otwierają wrota do najbardziej aktualnej wiedzy na interesujące nas tematy :).


​Blog  • Study Hacks Blog – blog o produktywności Cala Newporta, który opisuje swoje metody na to, jak osiągać więcej i robić to, co jest naprawdę ważne. Szczególnie często odnosi się on do problemów, jakie przynosi współczesny, niesamowicie rozpraszający nas świat.


​ FilmyStoję na stanowisku, że w ostatnich latach seriale znacznie wyprzedziły filmy, więc o nich będzie :).

  • „Black mirror" – serial, którego każdy odcinek opowiada zupełnie inną historię, a wszystkie łączy tematyka zagrożenia, jakie mogą stanowić nowe technologie. Jest lekko futurystyczny, i to „lekko" jest bardzo niepokojące – bo przez to czai się w nas poczucie, że te rzeczy, które widzimy, tak naprawdę czają się tuż za rogiem. Na przykład jeden odcinek pokazuje świat, w którym każdą napotkaną osobę ocenia się w skali 1-5 – w zależności od tego, czy się spodobała, czy kontakt z nią był miły itd. Każdy w społeczeństwie ma swoją średnią i ona wpływa na to, czy jest lubiany, jakie ma zniżki przy zakupach, w jakich dzielnicach może mieszkać i do jakich miejsc ma wstęp. Przerażająca, ale i fascynująca wizja (niedalekiej?) przyszłości.

  • „Młody papież" – najpiękniej nakręcony serial, jaki dotąd widziałem. Opowiada o nowo wybranym papieżu, który ma dość ciekawy stosunek do zarządzania całym Kościołem ;). Opowieść świetnie porusza się pomiędzy sacrum – sprawami najwyższymi, duchowymi, odizolowanym od zwykłego świata Watykanem – a profanum – codziennym życiem, jego ciemnymi i jasnymi barwami. W jednej recenzji przeczytałem, że po obejrzeniu „Młodego papieża" po prostu chce się żyć. I to idealnie opisuje, co robi z nami ten serial.


​Artykuły  • „The American Dream Is Killing Us" – artykuł, na który trafiłem jakiś czas temu. Traktuje o tzw. amerykańskim śnie, ale nie jako tej pięknej legendzie, w której każdy może przejść drogę od pucybuta do milionera, tylko jednak pod bardziej krytycznym kątem. Autor przedstawia mocne argumenty wskazujące na to, że ta idea oraz wiara w nią mogą przynieść negatywne konsekwencje.

  • „Jak wygrał Trump, czyli rozum przed uczuciem" – artykuł o empatii, o której – zdawałoby się – można mówić w samych superlatywach: im jej w nas więcej, tym lepiej. Wojciech Orliński pokazuje, że wcale niekoniecznie. Lubię jego felietony, choć bywa, że się z nim nie zgadzam. Często pokazuje on inny punkt widzenia niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, szuka dziury w całym, dzięki czemu można wyjść poza nawykowy sposób myślenia. Powyższy artykuł jest tego przykładem.


​KsiążkiOstatnio powróciłem do czytania literatury pięknej i jest to główne źródło, obok artykułów naukowych, moich inspiracji. Poniżej przedstawiam szczególnie ważne dla mnie ostatnio lektury.

  • „Amerykańska sielanka" Philipa Rotha – książka, która pokazuje, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Marzenia mogą się spełniać, plan na idealne życie może się spokojnie realizować od najmłodszych lat (albo nawet od pokoleń – zależy, jak interpretować powieść), a jednak przychodzi dzień, w którym to wszystko się sypie. I jedyne, co możemy zrobić, to próbować zaakceptować tę sytuację. Piękna, wzruszająca powieść.

  • „10 grudnia" George'a Saundersa– wyborne opowiadania, które pokazują naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Momentami wstrząsające. Absolutnie fascynujące jest to, jak autor, czasami w kilku zdaniach czy zarysie dialogu wewnętrznego postaci, potrafi oddać pewne postawy współczesnych ludzi.

  • „Anioł Esmeralda. Dziewięć opowiadań" Dona DeLilla – kolejne opowiadania, w których autor opisuje ludzi w sytuacjach nadzwyczajnych: jako świadków porwania, trzęsienia ziemi, zjawisk nadprzyrodzonych itp. DeLillo niesamowicie używa słów, aby malować w umyśle różne obrazy, które pozostają na długo. Jednocześnie każde opowiadanie jest jak zagadka – zawiera wiele warstw, których stopniowo można się domyślać. Dlatego na pewno jeszcze do nich wrócę.


​Cytaty  • „Norman tęsknił za swoimi ścianami, ale nie był tu nieszczęśliwy. Był zadowolony, jak mówił, odkotwiczony, niezwiązany, zapomniany. Był wolny od nabrzmiałych potrzeb i żądań innych, ale przede wszystkim wyplątany z osobistych dążeń, własnej pazerności, towarzyszącego mu przez całe życie poczucia, że jest uprawniony do nagromadzenia, rozszerzania, budowania samego siebie, do kupowania sieci hoteli, wyrabiania nazwiska. Tu miał spokój, jak mówił" – ostatnio zastanowił mnie ten fragment wyżej wspomnianego tomu DeLilla, pochodzący z opowiadania pt. „Sierp i młot". Rzecz się dzieje w więzieniu dla tzw. białych kołnierzyków – skazanych głównie za przestępstwa finansowe, oszustwa podatkowe itd.


Psychoterapeuta
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback