Skuteczność osobista

"Dziecko też człowiek" - wywiad powebinarowy z Anną Czechowską

„Złe zachowanie dziecka oznacza, że z jakiegoś powodu czuje się ono źle i ma do tego prawo" – wyjaśnia propagatorka metody pozytywnej dyscypliny Anna Czechowska. W rozmowie ze Strefą Rozwoju opowiadała m.in., czym zastąpić kary i nagrody jako metody wychowawcze.Chyba najbardziej zaskakujesz stwierdzeniem, że karanie dzieci jest wybitnie niepedagogiczne…

Tak, to może być trudne do przyjęcia ze względu na przekonania utrwalane przez lata tzw. tradycyjnego wychowania. Jest to jednak logiczne. Jeśli karamy dziecko z intencją nauczenia go czegoś, postępujemy po prostu bezproduktywnie, ponieważ pod wpływem silnego stresu nie ma ono dostępu do części mózgu odpowiedzialnej za przyswajanie nowych informacji. Ponadto zarówno kary, jak i nagrody zakładają sprawczą rolę osoby trzeciej – w tym przypadku rodzica. Nie uczą więc najmłodszych samodzielności i odpowiedzialności.

 

Nie masz jeszcze dostępu do Uskrzydlającej Biblioteki?

 

Dowiedz się jak możesz z niej korzystać:

oglądać nagrania ponad 60 webinarów z ekspertami z całego świata oraz rekomendowane przez nich ćwiczenia rozwojowe do samodzielnego stosowania na co dzień.

 

Dowiedz się więcej

 

Wielu rodzicom może być jednak trudno powstrzymać się od karania czy chociażby pouczenia dziecka, gdy jego zachowanie budzi w nich silne negatywne emocje.

Oczywiście, nie jest to łatwe. Uczestnikom moich warsztatów proponuję w takich sytuacjach tzw. pozytywną przerwę. Może to być np. wyjście z pokoju, w którym przebywa dziecko, zamknięcie się na kilka minut w łazience czy posłuchanie relaksującej muzyki. Pozytywna przerwa ma na celu odseparowanie się od źródła negatywnych emocji i uspokojenie, a także umożliwienie tego samego drugiej stronie.


Propagujesz cztery kroki do współpracy według metody pozytywnej dyscypliny, które rodzice mogą stosować w obliczu trudnych zachowań dziecka. Czy mogłabyś je pokrótce opisać?

Pierwszy krok to akceptacja prawa dziecka do złego (z naszej perspektywy) zachowania. Drugim jest okahttps://youtu.be/TWcFCAHedfU?t=6mzanie mu empatii i nazwanie jego negatywnych emocji. Oznacza to przyzwolenie, by dziecko było sobą, a nie walkę z nim. Nie chodzi tu bynajmniej o aprobatę niewłaściwych zachowań, lecz o akceptację tego, co jest. Trzeci krok to przedstawienie danej sytuacji z własnego punktu widzenia, a czwarty – znalezienie jakiegoś jej rozwiązania, samemu lub z dzieckiem. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć, jak w praktyce korzystać z tego podejścia, odsyłam do nagrania z webinaru, gdzie wyjaśniam to na przykładach, również z własnego doświadczenia jako matki.Webinar z Anną Czechowską to tylko jedno z organizowanych przez Strefę Rozwoju spotkań dotyczących procesu wychowawczego i rodzicielstwa. Wideo jest dostępne w Uskrzydlającej Bibliotece, w której znajdziesz ponad 50 nagrań z ekspertami w dziedzinie rozwoju osobistego z całego świata. Jeśli masz już wykupiony dostęp do Biblioteki, wystarczy że się zalogujesz, by móc z niej skorzystać. Jeśli dopiero rozważasz subskrypcję, dowiedz się więcej tutaj.Redaktor
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
Grupa zamknięta dla kobiet
Coaching ciała - seksualność w kobiecie
Beata Karpowicz
05 paź - 14 gru 2017
250 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback