Skuteczność osobista
Ciepło…, cieplej…, sauna

Ciepło…, cieplej…, sauna

Co mają wspólnego niemieckie dzieci, mężczyźni z grupy ryzyka wystąpienia zawału i zawodowi sportowcy? Okazuje się, że wszystkim może posłużyć... sauna.


Dobroczynny wpływ wysokich temperatur we wzmacnianiu układu odpornościowego potwierdzono w wielu badaniach. W ramach jednego z nich 22 niemieckich dzieci w wieku przedszkolnym poddano bardzo prostemu eksperymentowi – raz w tygodniu miały uczęszczać na saunę. Po półtora roku takiej praktyki okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną są one dwa razy bardziej odporne na przeziębienia, infekcje uszu i problemy z górnymi drogami oddechowymi. Skuteczne wsparcie układu obronnego organizmu to jednak nie jedyna korzyść płynąca z regularnego saunowania.


Kolejną odkryto Finlandii, w której chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez sauny. W przeprowadzonym tam ponad pięcioletnim eksperymencie wzięło udział 2315 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat. Korzystali oni, jak na Finów przystało, z dobrodziejstw sauny fińskiej (10 proc. wilgotności, temperatura od 80 do 100° Celsjusza), każdy tyle, ile chciał (od 1 do 7 razy w tygodniu). Co się okazało?


  1. W przypadku tych, którzy korzystali z sauny 2-3 razy w tygodniu, prawdopodobieństwo śmierci z powodu nagłego zgonu sercowego było niższe o 22 proc., a w wyniku choroby wieńcowej o 23 proc. niż w przypadku tych, którzy zażywali jej tylko raz. U tych, którzy chcieli z niej korzystać 4 razy i więcej, redukcje te wynosiły odpowiednio 63 i 48 proc.!
  2. Nie bez znaczenia był również czas spędzany podczas wizyty w saunie. W przypadku mężczyzn, którzy spędzali tam jednorazowo ponad 19 minut, ryzyko śmierci w wyniku nagłego zgonu sercowego zmniejszyło się o ponad połowę.

Okazuje się zatem, że sauna jest też dobra dla naszego serca i to dlatego porównuje się ją do treningu cardio.Najważniejsze zalety stanu hipertermii


Detoksykacja – poddawanie ciała działaniu wysokich temperatur sprawia, że przez pory skóry pozbywamy się wraz z potem metali ciężkich i toksyn. Na saunie skóra pracuje wydajniej niż nerki, a pot zawiera więcej szkodliwych substancji niż mocz! Dzięki temu możliwe jest odciążenie układu wydalniczego.

Wzrost liczby czerwonych krwinek i kapilarów w mięśniach i narządach wewnętrznych – to ważne, ponieważ organizm musi wciąż produkować nowe erytrocyty (stare ulegają zniszczeniu, nie odbudowują się).

Poprawa ukrwienia i dotlenienia mięśni i skóry – pod wpływem wysokiej temperatury krew płynie szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, szybciej dotleniając skórę i inne tkanki. W dłuższej perspektywie sauna działa jak ćwiczenia fizyczne – poprawia wydolność układu krążenia i obniża tętno spoczynkowe, co sprzyja długowieczności (niskie tętno spoczynkowe mają zwykle zawodowi sportowcy).

Redukcja ryzyka wystąpienia problemów z sercem – mężczyźni regularnie zażywający sauny są w mniejszym stopniu narażeni na zawał serca, a nawet po przebytym zawale mogą korzystać z jej dobrodziejstw pod okiem lekarza.

Wzrost poziomu hormonu wzrostu – dzięki temu mięśnie szybciej się nadbudowują.


Potestuj!

Dla początkujących:

Sauna na podczerwień – temperatura jest w niej niższa niż w typowej saunie suchej (40-60°C), ale ciepło głębiej wnika w ciało (na około 4 cm), przez co pocimy się jeszcze intensywniej. Sauna na podczerwień oddziałuje głównie na przywspółczulny układ nerwowy.


Ganbanyoku, czyli japońska sauna skalna – wykorzystuje płyty skały wulkaniczne, emitujące promieniowanie w dalekiej podczerwieni, które przenika ciało na głębokość 3-5 cm, rozluźniając mięśnie, otwierając pory i uwalniając toksyny. Dzięki temu, że w przypadku takiego zabiegu temperatura wynosi ok. 45°C, a wilgotność: 50-60 proc., stymuluje on krążenie i przyspiesza metabolizm bez podnoszenia rytmu serca.Dla zaawansowanych:

Aufguss, czyli  „ceremonia naparzania" – tylko dla osób, które przywykły już do wysokich temperatur. Zabieg polega na „wachlowaniu" gorącym powietrzem osób korzystających z sauny, przez co detoksykacja jest jeszcze głębsza niż podczas regularnego przebywania tam.


Hot yoga (bikram joga) – joga w podwyższonej temperaturze (około 40 do 41°C), która ma sprzyjać łatwiejszemu rozciąganiu ścięgien i mięśni, a także relaksacji.Podstawowe zasady saunowania


Przygotuj się – nie idź na saunę po spożyciu obfitego posiłku lub wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych.

Nie przesadzaj – według różnych źródeł maksymalny czas, jaki powinno się spędzać w saunie, waha się od kilku do kilkunastu minut. Każdy człowiek ma w tej kwestii indywidualną tolerancję, pamiętaj jednak, że przez pierwsze 7 minut temperatura ciała obniża się, postaraj się więc wytrzymać chociaż kilka minut więcej, ale nie przekraczaj 20 minut.

Odpocznij – po wizycie w saunie daj organizmowi przynajmniej 10 minut na odzyskanie sił (idealna proporcja czasu saunowania i regeneracji wynosi 1:1).

Uzupełnij poziom płynów – zarówno przed wizytą w saunie, jak i po niej pij duże ilości wody.

Ochłódź się – po wyjściu z sauny dobrze jest wziąć chłodny prysznic, który nie tylko wyrównuje temperaturę ciała, lecz także zmywa z niego wszelkie usunięte wraz z potem toksyny, tak by nie zostały wchłonięte z powrotem.

Obserwuj swoje reakcje i reaguj – jeśli poczujesz zawroty, bóle głowy nudności lub pieczenie skóry, natychmiast wyjdź, a w przypadku problemów z sercem korzystanie z sauny skonsultuj ze swoim lekarzem.

Uważaj – zbyt długi czas spędzony w saunie w zbyt wysokiej temperaturze (średnio wynosi ona 85°C, choć w zależności od miejsca może wahać się od 60 do 110°C) może doprowadzić do poparzeń.

Nie trenuj po sesji – bezpośrednio  po niej, do 3-4 godzin, występuje osłabienie oraz pogorszenie szybkości reakcji i koordynacji nerwowo-mięśniowej, dlatego najlepiej nie wybieraj się na saunę przed treningiem. Zawodowi sportowcy traktują ja jako potreningową formę zabiegu, która zwiększa zdolność do pokonywania obciążeń.


Moderator
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback