Skuteczność osobista
Metoda TRE  – jak uwolnić stres i odzyskać wewnętrzną moc dzięki drżeniu

Metoda TRE – jak uwolnić stres i odzyskać wewnętrzną moc dzięki drżeniu

Na czym polega Trauma Releasing Exercises (TRE)? Jak można wykorzystać siłę naturalnych mechanizmów organizmu, by uwolnić stres? Rozmowa z dr Davidem Bercelim, twórcą metody TRE, psychoterapeutą oraz autorem książki „Zaufaj ciału".Dr David Berceli jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie pracy z traumą i psychoterapeutą bioenergetycznym. W ciągu ostatnich 22 lat pracował w ponad 100 krajach, prowadząc warsztaty leczenia skutków traumy. David Berceli uznaje ciało za największego sprzymierzeńca w procesie leczenia traumy


Od 1994 roku David Berceli jest psychoterapeutą CBT w Analizie Bioenergetycznej, w Międzynarodowym Instytucie Analizy Bioenergetycznej. Rozwinął podejście analityczne Analizy Bioenergetycznej poprzez połączenie wglądu w procesie psychoterapii z wrażliwością ciała, w swojej pracy podkreśla jedność ciała, umysłu i ducha zdeterminowanych psychosomatycznymi wzorcami napięć w ciele.


----------------------------------------------


Czym jest TRE?


Wykorzystaniem naturalnego mechanizmu, który dany jest nam z natury. Nasze ciało drży, kiedy dźwigamy zbyt duży ciężar i w ten sposób informuje, że to za wiele jak na nasze możliwości. Taka reakcja pojawia się także u kobiet, które rodzą siłami natury. Drżymy też podczas orgazmu. Niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy negatywne uczucie, nasze ciało trzęsie się, kiedy pobudzony jest system nerwowy.


Ten sam mechanizm występuje także u innych ssaków. Jeśli zebrze uda się uchronić przed atakiem drapieżnika, co wiąże się z ogromnym stresem, to najpierw się trzęsie, a potem przestaje. Jest to możliwe, ponieważ nie zastanawia się, nie analizuje tego, co się stało, drży i już. Niestety homo sapiens odszedł już od swojej zwierzęcej natury, bo hamuje drżenie i nie oczyszcza się po doświadczeniu przerastającego go stresu. Aktywowanie go za pomocą TRE pomaga w naturalny sposób uwolnić się od przeżytych traum i stresów. Mechanizm drżenia przechodzi przez całe ciało i leczy je.


Przerastający nas stres zapisuje się w ciele?


Niestety. Są w nim skumulowane trudy całego życia. Dlatego ci, którym nie udaje się przetworzyć traumatycznych wspomnień, bo były zbyt silne, są jak tykające bomby.


Bo zatrzymany w ciele traumatyczny stres atakuje ich ciało?


Tak. Bezsenność, migreny, dolegliwości kręgosłupa, brzucha, depresja i wiele chorób szwankującego układu immunologicznego to jego konsekwencje. Niektórzy ratują się używkami, żeby nie czuć bólu, który nie daje spokoju. Trauma zmienia biochemię mózgu. Dlatego niektórym ciężko jest potem normalnie funkcjonować, bo są rozbici wewnętrznie na małe kawałki.


Odcinamy się od ciała, żeby przetrwać, nie czuć. I tak zostaje, a przecież stanowimy całość. Takie traumatyczne, jednorazowe zdarzenie, jak wypadek samochodowy, łatwo jest przetworzyć. Większy problem mają ci, którzy mają na koncie przemoc domową, kiedy byli dziećmi. W dorosłym życiu poszukują bólu albo mają potrzebę zadawania go – odtwarzają dziecięcą traumę. A przecież ludzkie ciało nie jest zaprogramowane na ból, tylko na przyjemność.
Pracujesz metodą TRE z ludźmi po kataklizmach, wojnach. Dlaczego tak ważne jest, by po traumatycznych przeżyciach możliwie szybko wprawić ciało w drżenie?


Im dłużej nosimy to trudne zdarzenie, którego nie możemy przetrawić, tym bardziej ono się utrwala i dezorganizuje nam życie. Uczymy się funkcjonować w chory sposób. TRE pomaga uwolnić się od takich źle zapisanych, czyli „niestrawionych" przez nasze ciało wspomnień.


A czy TRE pomaga na stres w pracy?


Oczywiście, ale jeśli okaże się, że obok stresu pojawia się poczucie bezsensu, smutek, taka wewnętrzna martwota, to może być to jakaś stara historia. Często struktury korporacyjne odtwarzają rodzinną patologię. Można zadać sobie pytanie – dlaczego tkwię w czymś, co mnie niszczy? Dlaczego pozwalam się komuś poniżać? Dlaczego sam to robię? Gdzie się tego nauczyłem? Instynkt samozachowawczy nakazuje uciekać, a my tkwimy w jednym miejscu i kontynuujemy traumę. Jeśli do tego dojdziemy i skorzystamy z terapii, mamy szansę stać się zdrowi. Życie bywa bolesne, ale nie musi boleć cały czas, a my nie musimy odtwarzać koszmarów. Nasze ciało samo z siebie jest w stanie się uzdrawiać. Tak jesteśmy zaprogramowani, ale trzeba pomóc ciału uruchomić ten proces.Psycholog
0

Usługi

Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
Łagodna Bio-Energetyka
Kurs Masażu Dotyk Motyla
Marta Targońska
28 października 2017
290 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback