Skuteczność osobista
Chwila w kontekście wszechświata

Chwila w kontekście wszechświata

Jak uczyć się akceptacji nieuchronnego upływu czasu? Gdzie szukać najlepszych inspiracji dietetycznych i prozdrowotnych? W jakim kontekście warto postrzegać wolność? Na te i inne pytania odpowiada w Eksperckim Przeglądzie Prasy coach i trenerka fitness Amelia Bobowska.
Amelia Bobowskacoach, trenerka fitness, specjalistka w zakresie zdrowego stylu życia, doradca dietetyczny i masażystka. Rekordzistka świata kobiet i rekordzistka Polski w dużej formacji spadochronowej. Prowadzi zajęcia fitness, indywidualne treningi sportowe, motywuje do pozytywnej zmiany stylu życia. Specjalizuje się w warsztatach i coachingu indywidualnym w takich dziedzinach, jak: praca z celem, motywacja, rozwój osobisty wg metody motivation factor oraz harmonia w życiu.
Temat, który jest dla mnie szczególnie żywy


Zmiana związana z upływem czasu, życiem zawodowym i osobistym. Mam dużo refleksji, które dotyczą zmiany w postrzeganiu czasu. Myślę, że najbardziej cenne jest to, żeby celebrować chwilę obecną, „osadzić się" w rzeczywistości i nie rozpamiętywać tego, co było. Może to banał, ale każda chwila jest ważna, ponieważ coś przynosi i znaczy. Nie zawsze jednak tak uważałam – kiedyś kontrolowałam swoje życie, a teraz akceptuję to, co dostaję. Pozwalam sobie doświadczać tego, co się dzieje, i coraz mniej się buntować. Gdy coś nie wychodzi, zastanawiam się, czego mnie to uczy. Gdy staram się „położyć na czymś łapę", coraz więcej mi ucieka. Nie jestem stwórcą wszechświata, nie mam pojęcia, ile będę żyła. Dlatego szanuję czas i to, co dostaję od losu. To tylko chwila w kontekście wszechświata.
Najważniejsze źródła inspiracji


​W internecie czytuję publikacje na temat powrotu do źródeł, ziół, alternatywnego życia. Przede wszystkim są to wydania internetowe różnych magazynów i newslettery, m.in.:


 • Poczta zdrowia" – miejsce, w którym poszerzam wiedzę i szukam inspiracji. Wychowałam się na wsi, więc więź z naturą wciąż jest mi bliska. Często spaceruję po łąkach, zbieram zioła. Mam to szczęście, że znam działanie wielu z nich. • Akademia witalności" – źródło cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia, opartej na naukowych źródłach. Jest ona podana w bardzo przystępny i motywujący sposób. • Sztuka odżywiania" – kopalnia informacji o tym, jak komponować zbilansowaną i w pełni zdrową dietę. Ciekawe miejsce dla poszukujących inspiracji dla ciała i mózgu. • Tłuste życie" – blog przedstawiający nietuzinkowe spojrzenie na choroby autoimmunologiczne, który przydaje mi się w pracy z moimi klientami. • Nutriterapie" – wydawnictwo alternatywne, które prenumeruję. Dieta to część mojego stylu życia – nie jem mięsa ani nabiału. Wierzę w to, że organizm sam do nas mówi, trzeba tylko usłyszeć jego głos.
Filmy


Filmy, obok książek, objaśniają świat i kształtują charakter. Wybrałam najważniejsze dla mnie:


 • Wierny ogrodnik" – mądry film poruszający ważne społeczne kwestie. Występuje w nim moja ulubiona aktorka Rachel Weisz. • Źródło" – niezwykle symboliczny i dający nadzieję film. Jedna z przedstawionych w nim historii opowiada o poszukiwaniu przez męża lekarstwa dla żony. • Nietykalni" – urzekająca komedia, przemawiająca do serc. O ułomności i zarazem dobroci człowieka. • Amelia" – cudowna francuska baśń, którą mogę oglądać bez końca. Uwielbiam ten humor, refleksję nad życiem i za każdym razem odnajduję w tym filmie coś nowego.
Artykuły


Ostatnio zainteresowały mnie dwa artykuły z „Urody Życia":


 • „Sojusznik czas" dr Ewy Jarczewskiej-Gerc – w pigułce o tym, jak wykorzystać czas jak najlepiej, w racjonalny sposób korzystać z przyjemności (umiarkowany hedonizm) oraz brać to, co cenne, z przeszłości. Temat okiełznania czasu jest dla mnie szczególnie ważny. • „Zmiany w rytmie slow" Izabeli Janiszewskiej – zmiany są zawsze trudne, ale jeśli stosuje się japońską metodę kaizen, czyli małych kroczków, stają się dużo bardziej realne.
Książki


​Książki to moje główne źródło inspiracji, dają mi szersze spojrzenie na życie, świat i sens. W dużej mierze to właśnie książki uformowały mój światopogląd. Szczególnie ważne są dla mnie:


 • W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta – książka, która nakierowała moją uwagę na czas i jego postrzeganie. Introspekcje w moim życiu przypominają o tym, co było, ale też o tym, co jest i będzie. Książka ta pozwoliła mi skoncentrować się na teraźniejszości.
 • Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego – cytaty z tej książki, która w pewien sposób wytyczyła mi ścieżki, wciąż w sobie noszę.
Cytaty


 • Decyduję, wybieram i szperam" – to cytat ze Szkoły Trenerów Biznesu i coachingu kopenhaskiego, których sięgają moje korzenie zawodowe. Mówi o wolności, która jest dla mnie jedną z głównych potrzeb. Oznacza również zgodę na to, co dostajemy, na znaki, niepowodzenia, choroby. Gdy od tego uciekamy, dostajemy po rękach. W swoim życiu dostałam impuls od kosmosu – gdy pracowałam w korporacji na stanowisku dyrektora, nagle je zlikwidowano. Ta zmiana zapoczątkowała moje obecne życie. Jako dziecko nauczycieli, nigdy nie chciałam wykonywać tego zawodu, a teraz po trosze tak jest. I cieszę się z tego, co robię. • Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" – cytat z „Małego księcia", który jest przewodnikiem po moim życiu • Drzwi otwarte" – słowa, które zachwyciły mnie ostatnio. Napisano je na piasku przy Słowińskim Parku Narodowym. Spacerowałam wokół starych pni dębowych, aż dostrzegłam napis z kamyczków. Dla mnie to zaproszenie do wolności, bycia sobą i współgrania z naturą.


***
Coach
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
Przygotowanie do akredytacji ICF, PCC
Program "Intuicyjny Coach"
Paulina Barnaś
23 paź - 18 wrz 2017
7 700 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback