Skuteczność osobista
Bycie w działaniu - rozmowa z Kåre Landfaldem

Bycie w działaniu - rozmowa z Kåre Landfaldem

W wywiadzie dla Strefy Rozwoju twórca Zen Coachingu zdradza, jak z ONZ trafił do coachingu, w jaki sposób wraca do "tu i teraz" i jakie pytanie najchętniej wywiesiłby na Pałacu Kultury.


Kiedy ktoś Cię pyta o to, czym się zajmujesz, jak odpowiadasz na to pytanie?


Jeśli dana osoba wie, czym jest coaching, odpowiadam że uczę coachingu. Czasem mówię też, że pomagam ludziom połączyć się głębiej ze sobą poprzez warsztaty i indywidualne spotkania. Pracuję też z organizacjami w obszarze przywództwa, komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów. Sednem jest dla mnie zawsze uwolnienie potencjału osób indywidualnych i grup.


Swoje życie zawodowe zaczynałeś, pracując między innymi dla ONZ, norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jako konsultant w organizacjach społecznych. Skąd się wzięło zainteresowanie coachingiem?


Patrząc wstecz, myślę że wpłyęło na to kilka czynników. Po pierwsze już od dziecka czułem połączenie z czymś, co moglibyśmy nazwać tajemnicą istnienia, ciekawiło mnie, kim jestem. Swoją drogą, otoczenie, w jakim dorastałem nie wspierało takich poszukiwań. Norwegia w latach 70. była krajem w dużym stopniu technokratycznym, a moi rodzice byli ateistami. Dopiero jako nastolatek natrafiłem na książki, które pomogły mi to zainteresowanie wzmocnić i pogłębić. Drugim czynnikiem była silna potrzeba przygody i odkrywania świata. Kiedy byłem dzieckiem, moja rodzina mieszkała na Filipinach. Życie w Manili otworzyło mi oczy na zupełnie nową rzeczywistość. Wreszcie, z wiekiem, coraz wyraźniej zacząłem odczuwać potrzebę wniesienia czegoś dobrego do świata.


Studiowałeś między innymi informatykę i filozofię. Potem zawodowo związałeś się ze współpracą międzynarodową….


Tak, tuż po studiach odezwała się chęć przygody i odkrywania świata. Dużo wtedy podróżowałem, pracowałem w Pakistanie, Wietnamie, Kambodży. Jednak po ośmiu latach pracy w organizacjach międzynarodowych, znów wróciło do mnie pytanie o to, kim jestem. Czułem, że potrzebuję przyjrzeć się temu na poważnie. Odłożyłem karierę na bok i przeprowadziłem się do klasztoru zen we Francji. Po dziewięciu miesięcach zdecydowałem, że uważność, medytacja i bycie staną się od tego czasu moim życiowym priorytetem.


Stąd Zen Coaching?


To był naturalny kolejny krok. Uwielbiam dzielić się wiedzą, dlatego też bardzo szybko zacząłem uczyć.


Czym Twoje podejście różni się od innych metod coachingowych?


Zen Coachingu dużą wagę przywiązujemy do kontaktu z ciałem i tym, co czujemy w danej chwili. Pomaga to „wrócić do siebie", zrelaksować się w to, kim jesteśmy (ang. relaxing into being) i dopiero z tego miejsca podejmować działania (ang. being in action).


Padło hasło „powrotu do siebie" – wielu osobom akceptacja i relaksacja kojarzy się z nadmiernym pobłażaniem sobie i mniejszą skutecznością. Czy Twoim zdaniem taka obawa jest uzasadniona?


Odpowiednio rozumiana akceptacja, wbrew pozorom, może być źródłem dużej siły. Powiedzmy, że mnie obraziłeś. W odpowiedzi na to w moim ciele pojawia się dyskomfort. Jeśli go zignoruję, prawdopodobnie zareaguję złością, będę reaktywny. Jeśli jednak pozwolę sobie przeżywać to uczucie i je zaakceptuję,, rozluźnię się i dzięki temu łatwiej będzie mi odpowiedzieć Ci współczuciem, chroniąc swoją godność i jednocześnie wspierając Ciebie.


Na zakończenie naszej rozmowy jeszcze sesja krótkich pytań dotyczących tego, co jest dla Ciebie ważne teraz. Pierwsze z nich: Jak wygląda Twój poranek? Co robisz, żeby zapewnić sobie dobry start?


Najważniejsze dla mnie jest nie tyle to, co w szczególnosci robię, ale by nie zaczynać dnia od stresu i dać sobie trochę przestrzeni. Nigdy na przykład nie używam budzika, chyba że muszę wstać naprawdę wcześnie. Budzę się w sposób naturalny i daję sobie rano czas na wypicie kubka herbaty, dostrzeżenie, jaka jest pogoda, cieszenie się przyrodą. Miesiąc temu włączyłem do swoich poranków także pół godziny jogi i kilka minut medytacji siedzącej. Z zasady staram się unikać wszelkich „powinienem" i „muszę", ale ponieważ na razie sprawia mi to dużą radość, myślę że będę tę rutynę kontynuował.


Co robisz, by utrzymać kontakt z „tu i teraz" w ciągu dnia? Duża liczba podróży z pewnością tego nie ułatwia.


Dla mnie najważniejsze pytanie ułatwiające to: „co czuję w ciele teraz?". Oddech, napięcie, ciepło, mrowienie – cokolwiek dzieje się w moim ciele w tym momencie, chcę być tego świadomy. To przenosi mnie do chwili obecnej i daje dobry punkt wyjścia, by się zająć sytuacją zewnętrzną.


Kiedy słyszysz słowo „sukces", kto jako pierwszy przychodzi Ci do głowy?


Dwie osoby: mój mistrz zen Thich Nhat Hanh i Nelson Mandela. Obaj łączą poszukiwanie głębokiego pokoju i równowagi wewnętrznej z dynamicznym działaniem i aktywnym zaangażowaniem się w sprawy otaczającego ich świata, zrelaksowaniem w to, kim są i bycie w działaniu.


Jaką książkę najczęściej dawałeś innym w prezencie ostatnimi czasy?


Rzadko daję książki w prezencie, właściwie nie wiem dlaczego (śmiech). Ale już od wielu lat polecam uczestnikom moich warsztatów i znajomym trzy pozycje: Komunikację bez przemocy Marshalla B. Rosenberga, Elements of the real in men A.H. Almassa i Cud uważności Thicha Nhata Hanha.


Przyjeżdżasz do Polski już od wielu lat, znasz warszawski Pałac Kultury i Nauki. Jeśli mógłbyś powiesić na nim ogromny billboard, co byś na nim napisał?


Napisałbym „Za czym tęsknisz?". To pytanie pomaga odzyskać kontakt z naszym sercem i wziąć odpowiedzialność za swoje tęsknoty. Poza tym to pytanie, nie odpowiedź. A życie w pytaniu, nie w odpowiedzi jest ważnym elementem Zen Coachingu.Redaktor
0

Usługi

Wykład, ćwiczenia i dyskusja
Warsztat Aktywnego Słuchania
Instytut Rozwoju Osobistego EUPHONIA
14-15 października 2017
510 zł
Praca z wewnętrznym dzieckiem
Wewnętrzne Dziecko — Powrót do Esencji z Vedantą Aspioti
Vedanta Aspioti
15-18 stycznia 2018
800 zł
Trening MBSR
8-Tygodniowy Trening Mindfulness
Maga Alicja Korbel
15 paź - 03 gru 2017
1 100 zł
Wyprawa
Let it go: odetchnij i odpuść
By The Way Coaching
24-28 kwietnia 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Magiczne Bali: zakochaj się w życiu
By The Way Coaching
15-22 lipca 2018
Cena do ustalenia
Wyprawa
Zmysłowa Sri Lanka – rozwój ze szczyptą cynamonu
By The Way Coaching
18-26 stycznia 2018
Cena do ustalenia
Wyjazd "offline"
By The River: w poszukiwaniu równowagi
By The Way Coaching
12-15 października 2017
650 zł
[więcej usług]

Wiedza

[więcej newsów]

Najczęściej czytane

Ćwiczenie | KOLEKCJE : Stres
22.11.2016 r.
Inspiracja | Ciało : Ruch i taniec
23.12.2016 r.
Inspiracja | Emocje : Szczęście
22.11.2016 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : Ciekawostki
02.01.2017 r.
Inspiracja | KOLEKCJE : ARTYKUŁY
23.11.2016 r.
[więcej artykułów]

Zamów

najbardziej uskrzydlający newsletter, który zapewni Ci cotygodniową dawkę pozytywnej energii oraz inspirację do spełniania własnych marzeń.

Od razu po zapisaniu się otrzymasz od nas poradnik o tym jak po mistrzowsku osiągać własne cele.

* Pola obowiązkowe
feedback
feedback