najlepsze inspiracje filmowe

Najlepsze inspiracje filmowe 2016 od naszych Ekspertów. Część 3

Przed Wami ostatnia  część podsumowania filmowych inspiracji cyklu Ekspercki Przegląd Prasy 2016 r. Swoje ulubione filmy przedstawią: Ewa Panufnik, Anna Ryczek, Aneta Ryfczyńska, Małgorzata Smoczyńska, Sebastian Szajner, Agata Szczotka-Sarna, Joanna Szypuła, Krzysztof Śliwiński, Grzegorz Turniak, Ewa Tyralik, Justyna Wencel, Anna Zając oraz Patrycja Załug. Zapraszamy!

Ewa Panufnik

  • Boundaries, Empathy, and Compassion

Film o tym, w jaki sposób uczyć się empatii i co współczucie ma wspólnego ze stawianiem granic.

  • Brené Brown on Empathy

O tym, czym różni się empatia od współczucia

​Anna Ryczek

  • The art of being yourself

Caroline McHugh opowiada o tym, jak być najlepszą wersją siebie.

  • Wim Hof w TEDex

Wim Hof przekonuje, że warto i można przekraczać granice komfortu i własnych możliwości w myśl sentencji: „Na tyle się znamy, na ile nas sprawdzono”.

  • Doing time, doing vipassana

Niezwykły i poruszający dokument o przeprowadzonym w Indiach eksperymencie polegającym na nauczaniu więźniów medytacji vipassana.

Aneta Ryfczyńska

  • The dangerous ways ads see women

Tym, co od zawsze mnie interesuje i jest mi bliskie, jest akceptacja ciała, kontakt z nim, wyrażanie siebie poprzez wygląd, autentyczność i pisanie. Przez wiele lat byłam związana ze światem projektantów mody i stylistów. Pracę Jean Kilbourne poznałam lata temu, gdy zajmowałam się analizą kobiecego ciała w mediach, reklamie i na wybiegu. Jej wnioski na temat wizerunku ludzkiego ciała we współczesnej reklamie są alarmujące.

  • My year of saying yes to everything

Porwała mnie też historia Shondry Rhimes, scenarzystki seriali „Chirurdzy” oraz „Prywatna praktyka”, twórczyni Shondaland – imperium, gdzie powstają popularne amerykańskie seriale. Shondra podjęła wyzwanie i przez rok, mówiła: „tak” wszystkiemu, co jest dla niej trudne, denerwujące i wymaga wyjścia ze strefy komfortu. W efekcie odkryła tajemnicę wartości zabawy w życiu. Bezcenna, inspirująca, zmieniająca życie lekcja.

Małgorzata Smoczyńska

  • W pogoni za szczęściem

Inspirujący był dla mnie film z Willem Smithem z bardzo chwytającą za serce rozmową ojca z synem i przydatnym podczas warsztatów i wystąpień cytatem o motywacji, do którego chętnie wracam – “Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz”.

  • Imagine

Niesamowity film Andrzeja Jakimowskiego o wizjonerze, który tworzy możliwości tam, gdzie inni ich nie widzą.

Sebastian Szajner

  • Zwycięzca

Film o Darku Strychalskim to świetna przypowieść o tym, jak można poradzić sobie z kryzysem zdrowia. Bohater jest po części sparaliżowany w wyniku wypadku w 1983 r., a mimo to… startuje w najcięższych ultramaratonach, jakie zna ludzkość. Wspierając rozwój osób poszkodowanych w wypadkach, mam przyjemność oglądać ich determinację w drodze do celu. To, jak znoszą ból, złość, niezrozumienie otoczenia w walce o sprawność, jak muszą mierzyć się z poczuciem bezsilności w drodze do tego, co zdrowa osoba ma na co dzień, zawsze wzbudza we mnie zachwyt i szacunek.

  • Inside the Superhuman World of the Iceman

Film dokumentalny o Wimie Hofie, człowieku który potrafi kontrolować swój system odpornościowy i wszedł w samych szortach na Mount Everest. Stosuję jego metody pracy z oddechem, pobudzają z rana bardziej niż podwójne espresso.

  • W pogoni za byciem fit

Obraz podsumowujący od lat obserwowany rozwój branży wellness i pogoń za byciem fit. Z jednej strony jest to wartościowe: układanie urozmaiconej diety, chodzenie na siłownię pięć razy w tygodniu, aby mieć zdrowe ciało i sylwetkę jak z okładki. Takie skrajne podejście do bycia fit rodzi też jednak presję, przedmiotowe traktowanie ciała i poczucie winy w razie niezrealizowania wyśrubowanych celów.

  • Ostatni wykład: Jak skutecznie spełniać marzenia z dzieciństwa

Film, w którym Randy Pausch pomaga odpowiedzieć na pytania: jakie decyzje podjąłbyś, gdybyś wiedział, że zostało Ci kilka miesięcy życia i rodzina, którą kochasz?

Agata Szczotka-Sarna

Moja filmoznawcza natura (z wykształcenia jestem filmoznawcą) buntuje się przeciwko wyborowi tylko jednego filmu. O tych, do których chętnie wracam, piszę na swoim blogu w cyklu „Sobotni slow Seans“. Pojawiły się tam już między innymi:

  • filmy Lassego Hallströma, a ostatnio
  • Marzyciele Bernardo Bertolucciego.
  • Młody papież

Lubię filmy dające do myślenia, piękne wizualnie. Z nowych produkcji z całego serca polecam serial Młody papież – o zmianie, o dojrzewaniu (nawet wtedy, gdy jest się już w dojrzałym wieku), o dorastaniu do nowych wyzwań i ról.

  • A rich life with less stuff

Nie stronię też od podcastów i tutaj szczególnie polecam wystąpienie Joshuy Fieldsa Millburna i Ryana Nicodemusa. Na co dzień piszą oni jako The Minimalists, a w tym wystąpieniu na TEDxFargo wyjaśniają, jak dynamicznie i zdecydowanie wkroczyć na minimalistyczną ścieżkę – A rich life with less stuff – tytuł mówi sam za siebie.

Joanna Szypuła

Poruszają mnie filmy, których bohaterowie to postacie archetypowe, można powiedzieć mityczne, wzorcowe. Ich los to alegoria naszego życia, naszych wyborów, to podróż bohatera. Takimi współczesnymi filmami są dla mnie: Gwiezdne wojny, Matrix, Batman: Początek, Mroczny Rycerz. Z innej bajki polecam ostatnio obejrzany Bought.

  • Bought

Krzysztof Śliwiński

  • Romanas Pilates Introduction to Pilates Matwork

Romana Kryzanowska, uczennica i bliska współpracownica Josepha Pilatesa i jej ćwiczenia, do których wystarczą tylko własne ciało i mata.

  • CANTIENICA® – ćwiczenia praktyczne – Małgorzata Żarnowska

Małgorzata Żarnowska, prekursorka i senior teacher metody Cantienica prezentuje ćwiczenia i opowiada o nich.

  • CANTIENICA®

Kanał na YouTube z filmami (język niemiecki) prezentującymi ćwiczenia wykonywane w ramach metody Cantienica.

Grzegorz Turniak

  • What makes a good life lessons from the longest study on happiness

Wykład Roberta Waldingera na temat szczęścia. Im jestem starszy, tym bardziej fascynuje mnie to zagadnienie. W mojej ostatniej książce „Zanurz się w błękitnym oceanie. Jak networking wspiera rozwój firm” piszę o tym szerzej. Osoby szczęśliwe: są członkami społeczności, unikają środowisk ludzi kłótliwych i negatywnie nastawionych do życia, mniej koncentrują się na sławie, bogactwie czy osiągnięciach, a bardziej na relacjach z bliskimi. Spowalniam tempo, ponieważ dostrzegam, że dobre życie oparte jest na dobrych relacjach.

 

Ewa Tyralik

  • Mindfulness and Neural Integration

Jednym z bardzo ważnych źródeł inspiracji filmowych był dla mnie neurobiolog Daniel J. Siegel. W mojej pracy jednym z najbardziej mocarnych narzędzi zmiany jest empatia w duchu Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication Marshalla Rosenberga). Setki razy widziałam jego niezwykłą skuteczność w usuwaniu wewnętrznych zatorów i blokad. Daniel J. Siegel dał mi solidną podbudowę teoretyczną. Niektórych bardziej niż doświadczenie przekonuje świadomość, że z punktu widzenia neurobiologii, ćwiczy decentrację, przyśrodkową korę przedczołową, styk skroniowo-ciemieniowy i górną bruzdę skroniową mózgu :-). „Ręczny” model mózgu, pokazany na tym filmiku, jest prosty i genialny.

Justyna Wencel

  • The power of vulnerability 

Mowa Brené Brown, będąca podróżą od umysłu do serca. Uświadamia mi wielką siłę wrażliwości i fakt, że bycie wrażliwym równa się bycie żywym. Płynie z niej przesłanie: „ja jako człowiek wystarczająca”. Bardzo długo postrzegałam swoją wrażliwość jako słabość i ciężar, aż nadszedł w moim życiu czas zrozumienia, że to z niej płynie moja siła. Teraz ją pielęgnuję i traktuję jako wielką wartość. To ona pozwala mi odwoływać się do tego, co jest we mnie najcenniejsze.

Anna Zając

  • Your elusive creative genius

Elizabeth Gilbert o magii kreatywności i przełamywaniu twórczego impasu – bardzo przydatne także w strefach życia niełączonych zwykle z twórczością.

  • Dare To Be Feminine For Guts Sake!

Kaouthar Darmoni o kobiecości w perspektywie międzykulturowej

  • Teach girls bravery, not perfection

Reshma Saujani o odwadze w kontrze do perfekcji i o tym, jak ulepszać świat, dodając młodemu pokoleniu odwagi.

Patrycja Załug

  • Rób mniej, bądź więcej

Rób mniej, bądź więcej, to krótka refleksja o życiu w pędzie, zrealizowana przez Michała Pasterskiego, autora najpopularniejszego w Polsce blogu o rozwoju osobistym. Poruszająca i skłaniająca do zastanowienia nad tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

  • The Goddess Durga & the real source of Feminine Power

Opowieść Chameli Ardagh. To bardzo ciekawe spojrzenie na kobiecą moc, fantastycznie przekazane przez autorkę, która sama jest tej mocy ucieleśnieniem!

***

Koniec części III (ostatniej) Najlepszych Inspiracji Filmowych 2016 r.

Polecamy również:

Najlepsze inspiracje filmowe 2016 od naszych Ekspertów. Część I

Najlepsze inspiracje filmowe 2016 od naszych Ekspertów. Część 2

Avatar

Magdalena Kowalewska

Prelegent

Magdalena Kowalewska nie napisał/a notki o sobie.

Przejdź do paska narzędzi